Mladík byl bez soudu dva roky na samotce. Teď se oběsil

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 6. 2015 19:56
Američan, který nikdy nebyl odsouzen, strávil tři roky ve vazbě ve věznici Rikers Island. Z toho skoro dva roky na samotce. Následky neunesl a vzal si život.
Kalief Browder.

New York - Američan Kalief Browder byl ve svých šestnácti letech zatčen a umístěn do vazby za údajné odcizení batohu.

Kvůli krádeži, které se prý nikdy nedopustil a za niž nikdy nebyl souzen, natož odsouzen, strávil tři roky za mřížemi.

Jeho rodina totiž neměla 3500 dolarů, tedy v přepočtu asi 85 tisíc korun, na kauci.

Trauma, na které se nezapomíná

Téměř dva roky strávil Kalief na samotce, další měsíce pak byl pravidelně bit spoluvězni. Léta věznění v nechvalně známé newyorské káznici Rikers Island tak mladíka zcela zlomila a on už se z prodělaného traumatu nikdy nevzpamatoval.

V sobotu se oběsil v bytě svých rodičů v Bronxu.

A podle amerických médií Kaliefův případ dobře ilustruje neduhy tamní justice.

Na Browderův případ upozornil v říjnu loňského roku jako první časopis New Yorker. Autorka článku Jennifer Gonnermaová tvrdí, že poté, co žalobce před dvěma roky nakonec obvinění stáhl a mladík se dostal na svobodu, už nesnesl společnost dalších lidí.

"Ve skupině více lidí se necítil dobře. Vytvořil si téměř stejné podmínky jako na samotce. Trávil celé dny sám v pokoji," cituje Gonnermaovou deník The New York Times.

Zdání klame

Krátce poté, co byl Browder před dvěma lety propuštěn, se přitom zdálo, že se jeho život vrátí k normálu. Dokonce si dodělal i maturitu.

Před Vánocemi se ale jeho psychický stav prudce zhoršil a musel být hospitalizován s paranoickými stavy.

O sebevraždu se pokusil už několikrát ve vězení, kde byl opakovaně bit nejen spoluvězni, ale i dozorci, což později prokázaly záběry z bezpečnostních kamer.

Na své nevině mladý Afroameričan trval i poté, co mu prokurátor nabídl okamžité propuštění na svobodu výměnou za to, že se přizná. Na to ale hoch nepřistoupil.

Konec samotek pro mladistvé

Když se newyorský starosta Bill de Blasio o případu dozvěděl, držení šestnáctiletých a sedmnáctiletých vězňů na samotce zakázal.

"Kaliefův příběh mě k tomu inspiroval. Není důvod, aby byli (vězni) vystavováni takovému utrpení, a jeho smrt je jen připomenutím, že musíme každý den pracovat na tom, abychom Newyorčanům zpřístupnili psychiatrickou péči, kterou tolik z nich velmi nutně potřebuje," prohlásil starosta.

Případy, kdy zůstávají vězni v amerických nápravných zařízeních dlouhé měsíce a roky v naprosté izolaci, nejsou ve Spojených státech ojedinělé. V úterý například americká média informovala o propuštění vězně ze samotky po třiačtyřiceti letech.

 

Právě se děje

Další zprávy