Zahrnuli mě laskavostí, líčí Američan pobyt ve vězení v KLDR

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 11. 2014 12:21
Pětadvacetiletý Američan se v Severní Koreji nechal zatknout schválně. Chtěl prý tamní lidi skutečně poznat. Sen se mu splnil.
Nakonec se Miller přeci jen rád vrátil domů.
Nakonec se Miller přeci jen rád vrátil domů. | Foto: Reuters

Washington - Největší strach jsem měl z toho, že mě nezatknou, svěřil se Matthew Miller po návratu ze severokorejského vězení.

Z něj byl Američan propuštěn společně s krajanem a misionářem Kennethem Baem.

A ač se to může zdát neuvěřitelné, pětadvacetiletý muž podle vlastních slov udělal vše pro to, aby se do lágru v nejizolovanější zemi planety dostal.

Koupil si zájezd do KLDR, cestou v Číně pořídil notebook a uložil do něj dokumenty jako "Americká armáda v Jižní Koreji".

Chtěl navodit dojem, že je špion.

Ještě na letišti roztrhal vízum

Do povinných kolonek pro příbuzné vyplnil neexistující jména a přímo na letišti v metropoli Pchjongjangu roztrhal vízum.

Poté křičel, že chce v poslední stalinistické zemi světa politický azyl.

Podání žádosti o azyl se zdálo jako ideální zločin tak, abych se dostal do "šedé zóny" a domníval jsem se, že to zabrání tomu, aby mi chtěly Spojené státy pomoci.

"Podání žádosti o azyl se mi zdálo jako ideální zločin tak, abych se dostal do ´šedé zóny´. Domníval jsem se, že to zabrání tomu, aby mi chtěly Spojené státy pomoci,"

Proč to dělal? "Chtěl jsem se tváří v tvář setkat s běžnými lidmi, což by mi běžný zájezd neumožnil," vysvětlil Miller britskému deníku The Guardian příčiny svého podivného jednání.

Když byl zadržen a vyslechnut, chtěli ho Severokorejci poslat domů. Miller si ale stál za tím, že chce být zatčen a souzen.

"Chtěli, abych odletěl. Úplně první noc mi řekli, abych nasedl na první letadlo, já však odmítl. Prostě jsem nechtěl odcestovat," líčil dále mladík.

Když Severokorejcům dojde trpělivost

Po patnácti dnech došla představitelům režimu Kim Čong-una trpělivost a převezli Millera do vazební věznice, kterou on sám charakterizoval jako "penzion".

Ani na pobyt ve vazbě a posléze věznici si nestěžuje. "Strávil jsem pěkných pět měsíců konverzací s mnoha lidmi."

Může to znít divně, ale byl jsem připraven na mučení. Namísto toho jsem byl zahrnut vřelostí a laskavostí a proto se mi můj plán zhroutil.

Nutno podotknout, že se mu za mřížemi dostávalo nadstandardního zacházení.

"Může to znít divně, ale byl jsem připraven na mučení. Namísto toho jsem byl zahrnut vřelostí a laskavostí. Proto se můj plán zhroutil," popisuje vězeňský turista důvod, proč nakonec požádal o pomoc americkou vládu, i když to prý zprvu neměl v úmyslu.

Po formálním soudu byl Matthew Miller v září odsouzen k šesti rokům "tvrdé práce", která spočívala v nošení balvanů.

Ani to se mu ale nezajídalo, navázal prý přátelství s překladatelem, který za ním chodil každý den a dlouhé hodiny s ním diskutoval.

Zážitek to byl tak intenzivní, že se s ním Miller musí teprve srovnat. "Někdy o tom možná napíšu, ale zatím si to nechám pro sebe. Jako svou osobní zkušenost."

 

Právě se děje

Další zprávy