Rok s Obamou: Mlčící Bush byl na jeho straně

Roman Gazdík
20. 1. 2010 11:20
Bush neměl rád, když se do něj jeho předchůdci strefovali. Kritiku tak přenechal jiným
Bush na své poslední tiskové konferenci ještě coby prezident
Bush na své poslední tiskové konferenci ještě coby prezident | Foto: Reuters

Washington - "(Barack Obama) si zaslouží mé ticho."

Takovými slovy se George W. Bush vyjádřil ve svém prvním veřejném projevu o svém nástupci v Bílém domě. A tato svá slova dodržel.

Přestože se do něj Obama i demokraté nadále strefovali a údajně hodlají jeho ducha vyvolávat i před letošními volbami do Kongresu, držel se "prezident-kovboj" po celý rok zpátky.

"Nebudu trávit čas tím, že ho budu kritizovat. Od toho je tu řada jiných," prohlásil Bush tehdy, 17. března 2009, v kanadském Calgary.

Cheneyho slova...

Předním z této řady se stal Bushův viceprezident Dick Cheney, kterému se nelíbila zejména Obamova snaha zavřít věznici v Guantánamu.

Poté, co se dostal tento plán do potíží a vyšlo najevo, že má Obama ve skutečnosti v úmyslu přesunout část vězňů do USA a dále je bez obvinění zadržovat, Cheney trochu polevil. Opět se do prezidenta opřel po nezdařeném vánočním teroristickém útoku na letadlo nad americkým Detroitem.

Dick Cheney
Dick Cheney | Foto: Reuters

"Jsme ve válce, a když prezident Obama předstírá, že nejsme, ohrožuje to naši bezpečnost," komentoval Obamova slova týkající se nigerijského atentátníka Umara Farúka Abdulmutallaba.

Podle deníku New York Times Bushovi bývalí poradci prozrazují, že exprezident řadu Cheneyho námitek sdílí, nepřijde mu však správné tyto názory veřejně ventilovat.

...Bushovo ticho

"Když byl prezident, tak se mu nelíbilo, když předchozí prezidenti kritizovali svého následovníka," citoval deník Karen Hughesovou, která s Bushem blízce spolupracovala v letech 1994 až 2007.

Exprezident se místo toho držel po celý rok v pozadí a zachovával mlčení. Příliš sdílný není údajně ani v soukromí. Výjimku učinil při setkání s podnikateli města Erie v Pensylvánii v červnu. Prohlásil, že lze peníze utrácet lépe, než to stimulačními balíčky dělá vláda, a dotkl se také problému Guantánama. I tehdy byl ale velmi opatrný.

"Nebudu kritizovat svého nástupce. Jen vám musím říci, že v Guantánamu jsou lidé, kteří by Američany bez váhání zabíjeli," uvedl Bush.

Jinak se věnoval především soukromému životu. Vrátil se na ranč v texaském Crawfordu, koupil si dům v Preston Hollow v Dallasu, věnoval se psaní knihy o svém působení v Bílém domě a na veřejnosti, až na tři desítky projevů přímo v Texasu či na soukromých banketech, nevystupoval.

Soustředil se místo toho na budování své prezidentské knihovny a politického institutu. Před americkým národem se objevil teprve, když ho Obama povolal.

Zpět kvůli Haiti

Společně s jeho předchůdcem Billem Clintonem je požádal, aby mu pomohli mezi Američany vybrat peníze pro zemětřesením zasažené Haiti.

Bill Clinton, Barack Obama a George W. Bush žádají Američany o pomoc Haiti.
Bill Clinton, Barack Obama a George W. Bush žádají Američany o pomoc Haiti. | Foto: Profimédia

"Jsem rád, že jsem se vrátil kvůli takové věci," řekl moderátorovi pořadu Meet the Press televize NBC Davidu Gregorymu. "Musím se přiznat, že mi chybíš jako osoba, ale jinak světla reflektorů nepostrádám."

"Je to trochu nostalgické," prohlásil Bush, když se tuto neděli opět podíval do Bílého domu a absolvoval tam rozhovory s pěti televizními stanicemi. "Bylo to fajn, se tu zase projít."

Společný Clintonův a Bushův haitský fond si klade za cíl pomoci s výstavbou domů, škol, silnic a další infrastruktury, která byla na Haiti zničena.

Obama během kampaně Bushe často kritizoval za pomalý postup záchranných prací po hurikánu Katrina, který v létě 2005 udeřil na jižní pobřeží USA a zabil přes 1800 lidí. Bush však potvrdil, že pro něj jsou dny soupeření pryč.

"Lidé rádi ukazují prstem," řekl v neděli CNN. "Na co by se ale měli soustředit, je, jak Američané tehdy pomáhali sousedům v nouzi. Stejné je to i teď na Haiti."

Ochránce Obamy

Bush se dokonce přímo opřel do jednoho z nejdůležitějších republikánských opinion-makerů, rádiového komentátora Rushe Limbaugha, jehož tříhodinový pořad poslouchá každý týden více než 20 milionů Američanů.

Foto: Reuters

Limbaugh obvinil Obamu, že se snaží Haiti pomoci, aby si zlepšil pověst mezi černochy v USA.

"Nechápu, o čem to mluví," řekl Bush v Meet the Press. "Prezident Obama mě o reakci (na katastrofu na Haiti) informoval a - jak jsem říkal na začátku - oceňuji rychlost, se kterou prezident proti této katastrofě zasáhl."

Podle jednoho z Bushových poradců exprezident s pěticí televizních interview souhlasil pouze za předpokladu, že se budou týkat pouze Haiti. "Teď není čas na politikaření," řekl Bush na kanálu CBS. "Je čas soustředit se na pomoc lidem."

Možná se o jeho názorech dozvíme více z připravované knihy. Bude se podle jeho slov týkat "dvanáctí nejtvrdších rozhodnutí, která jsem musel v Bílém domě učinit" a měla by vyjít ještě letos.

 

Právě se děje

Další zprávy