Tady muže skoro nepotkáte. Řecká vesnička s krásnými plážemi je domovem leseb

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
4. 8. 2024 10:01
Nekonečné písečné pláže, které se pozvolna svažují k tyrkysově modrému moři. Ulice plné barů s výhledem na západ slunce a malými obchody se suvenýry. Páry, které se zamilovaně procházejí. Vesnička Skala Eresou na jihozápadním pobřeží řeckého ostrova Lesbos vypadá jako každá jiná turistická destinace ve Středomoří. Až na to, že tu téměř nepotkáte muže. Je to domov leseb.

Od naší zvláštní zpravodajky - Bar Flamingo stojí přímo na pláži. Pergola před sluncem chrání většinu barevných křesílek, ale sluneční paprsky i tak dosáhnou na některé z nich. Vyhřívají se tu kočky, zatímco lidé se s ledovým pitím schovávají ve stínu.

Stoly obchází barmanka ve středních letech s krátkými vlasy a bílým tílkem s nápisem Cali Surf. "Tohle byl vždycky gay bar," vysvětluje. Pracuje tu šest let a jako spousta lidí není místní. Přijela sem hledat nový život.

Nad vstupem do baru Flamingo vlaje duhová vlajka.
Nad vstupem do baru Flamingo vlaje duhová vlajka. | Foto: Jakub Plíhal

Skupinka Němek, která sedí u jednoho ze stolů, tak daleko nezašla. Přijely sem na dovolenou. "Když jsem ve 14 letech zjistila, že existuje Lesbos, byla jsem nadšená. Konečně místo, kde se budu cítit jako doma," vypráví nadšeně Rachel, která je na ostrově poprvé. Při povídání rychle gestikuluje, a i když jí oči zakrývají sluneční brýle, je z širokého úsměvu patrné, jak je nadšená.

Její kamarádky souhlasí, že zdejší atmosféra je jedinečná. Tyna se před cestou na ostrov zdržela několik dnů v Aténách, kde se taky daly najít lesbické bary, ale s atmosférou ve Skale Eresou se to prý nedá srovnat.

Festival pro ženy

Na každém druhém baru i obchodu visí duhová vlajka. Úzkými uličkami směrem od pláže prochází skupinky žen a dívek různého věku, další sedí na křesílkách a gaučích. Dění ve vesnici připomíná Pride, letní oslavu hrdosti sexuálních menšin, která v Praze začíná v pondělí. 

V září se ve Skale Eresou každoročně koná mezinárodní festival a hotely v okolí jsou nabité k prasknutí. Queer ženy ale místo láká celoročně. V létě sem občas zavítají i rodiny s dětmi nebo obyčejní turisté, kteří se ale ve skupinkách dívek držících se za ruce ztratí.

Lesbos ale obecně příliš turistický není. Řecký ostrov, ležící jen pár kilometrů od Turecka, je známý spíš kvůli vlnám migrantů, kteří sem na člunech připlouvají přes Egejské moře. Právě on dal ale jméno ženám, které milují jiné ženy - lesbám.

Básnířka Sapfó

Ve vesnici Skala Eresou se tu v sedmém století před naším letopočtem narodila básnířka Sapfó. Patřila mezi nejvýznamnější kulturní osobnosti antického Řecka a ovlivnila mnoho dalších generací básníků.

Sapfó vedla dívčí kroužek, který hudbou a poezií uctíval bohyni lásky Afroditu a devět Múz. Ve svých milostných básních často opěvovala krásu jiných žen, vyznávala jim lásku a popisovala sexuální touhy.

Jinde na Lesbu ale podobná atmosféra jako ve zdejší vesnici nepanuje. Řecko sice letos v únoru schválilo manželství pro stejnopohlavní páry jako první pravoslavná země na světě. Ostrov, kam turisté téměř nejezdí a nejvíc cizinců tu nyní pochází z Afganistánu, patří stále mezi více konzervativní části země.

"Většina lidí je na ostrově stále proti tomu, abychom mohly uzavírat sňatky. Je to smutné," hodnotí jedna z místních barmanek. Nejraději tak tráví čas právě ve Skala Eresou, které je svou otevřeností proslulé.

"Jsem tu opravdu moc spokojená. Ráda bych se sem zase někdy vrátila, třeba i na delší dobu," dodává Rachel a její kamarádky přikyvují. Jejich společná cesta byla jen první ochutnávkou domova, jak to Rachel nazývá.

Rachel a Zara ve vesnici Skala Eresou.
Rachel a Zara ve vesnici Skala Eresou. | Foto: Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Další zprávy