Rodinní příslušníci a známí muže, který minulý týden v americkém státě Maine postřílel 18 lidí, v posledních měsících nejméně třikrát nahlásili obavy o jeho duševní zdraví a podezření, že by mohl spáchat násilný čin. Ukazují to zjištění amerických médií a vyjádření úřadů ze dní po útocích ve městě Lewiston. Místní policie minulý měsíc obdržela i výpověď pachatelova kamaráda, který varoval před scénářem "masové střelby".
Čtyřicetiletý Robert Card si přesto mohl ponechat své střelné zbraně a minulou středu zaútočil na bowlingovou hernu a bar. Člen armádních záloh podle vyšetřovatelů použil poloautomatickou pušku a kromě 18 zabitých dalších 13 lidí zranil, o dva dny později jej policie našla mrtvého. Jednalo se o letošní nejhorší střelecký útok ve Spojených státech.
První známé varování ohledně Cardova psychického stavu dostala policie v okrese Sagadohoc v květnu, napsala agentura AP. Přišlo od Cardovy exmanželky a jeho syna, kteří uvedli, že se jim zdá paranoidní, "slyší hlasy" a že shromažďuje střelné zbraně. S informací nejdříve přišel deník Boston Globe, v noci na dnešek ji potvrdily úřady.
V létě pak Carda na dva týdny umístili do psychiatrické léčebny poté, co členy jeho jednotky znepokojilo jeho chování při výcviku ve státě New York. Podle informací televize CBS News armáda pozorovala "nevyzpytatelné chování" a rozhodla, že by záložník z Maine neměl mít přístup ke zbraním ani munici. Armáda nakonec v polovině září požádala lokální policii, aby Carda navštívila a situaci sama posoudila. Šerif okresu Sagadohoc Joel Merry v pondělí uvedl, že jistý strážník se posléze dvakrát pokusil s Cardem navázat kontakt, v jeho bydlišti nedaleko Lewistonu jej však nezastihl.