Statisíce Čechů každoročně vyrážejí - hlavně v létě - za odpočinkem či dobrodružstvím do zahraničí. Někteří z nich se domů nevrátili. Zmizeli, nezůstaly po nich žádné stopy, nic se o nich neví. Osudy těchto lidí a jejich rodin mapuje seriál Aktuálně.cz.
Tirana/Praha - Bratři Jan a Michal Pavelkovi z Řevnic u Prahy měli rádi hory a místa, kde člověk nenarazí na davy jiných turistů. Proto v srpnu 2001 vyrazili do severní Albánie.
Divoké hornaté oblasti, jednoho z nejkrásnějších, nejodlehlejších a zároveň turisty nejméně "probádaných" koutů Evropy, poblíž hranic s Černou Horou a Kosovem. S nimi jela i jejich kamarádka Lenka Tučková.
Cestovali po Albánii bez problémů, ubytovali se u vesnické učitelky, která se stala i jejich průvodkyní a tlumočnicí.
V polovině září však v balkánské zemi náhle zmizeli. Přestali se ozývat domů, nezanechali žádný vzkaz. Naposledy byli viděni ve vesnici Shala Lotaj, kde navštívili v místním kostele mši.
Zmizelí Češi
Přečtěte si první dva díly seriálu:
- Čech zmizel u postvátného místa. Záhadně a beze stopy
- Česká turistka se ztratila před devíti lety na ekvádorské hoře
Uběhlo dlouhých devět let a už několikrát se objevily zprávy, že vyšetřovatelé mají nebo mohou mít určitou stopu. Ale dodnes rodiny neví, co se s trojicí stalo.
Albánští policisté loni obnovili vyšetřování. Nedávno prohledávali spolu s horolezci a jeskyňáři prostor u vesnice Theth, kde podle nashromážděných svědectví Čechy lidé viděli naposledy. Nenašli znovu nic.
Prošetřovali i možnost, že turisty zavraždil bratranec učitelky. Ten už si odpykává ve vězení trest za to, že právě tuto ženu, u níž bratři a Lenka Tučková bydleli, později připravil o život.
"Pátrání zatím nepřineslo žádné výsledky, žádné nové informace. Nevím, jak budou v Albánii postupovat dál," řekla Aktuálně.cz matka zmizelých mužů Helena Pavelková, kterou informuje o jakémkoliv vývoji česká velvyslankyně v Albánii Markéta Fialková.
Ještě do konce roku 2001 rodiny zorganizovaly dvě pátrací výpravy do míst, kde se trojice pohybovala. Helena Pavelková se zúčastnila druhé z nich, s prosbou o pomoc vystoupila také v albánské televizi.
Objevilo s několik svědků, kteří Jana, Michala a Lenku viděli. Vezl je taxikář, několik lidí s nimi mluvilo, policista kontroloval jejich doklady. Ale nenašel se nikdo, kdo by mohl vysvětlit, co se s nimi mohlo stát. Už devět let.
"Nevím, jestli to ještě bude dnes něco platné zveřejnit článek, ale třeba se někdo najde," říká Helena Pavelková.
Podle albánského novináže Besara Likmety policie dostala zhruba před dvěma lety anonymní tip, že těla turistů jsou v jedné jeskyni u vesnice Theth. Pátrací tým ale na místě nic nenašel.
Učitelku, u které Češi bydleli, zavraždil už po jejich zmizení její bratranec. Dostal za to patnáctiletý trest vězení a policie jej podezřívala, že má na svědomí i vraždu české trojice.
Muž to ale popíral a žádné důkazy nesvědčily o jeho vině.
Když loni bývalá hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii Carla del Ponteová zveřejnila obvinění, že na severu Albánie skupina zločinců odebírala ve speciálně upravené budově tělesné orgány zajatým kosovským Srbům.
Srbský prokurátor pro válečné zločiny Vladimir Vukčević poté oznámil, že obětí obchodování s orgány se mohli stát i Češi. Albánské úřady to vyvracejí.
V dubnu 2008 německá policie v Berlíně kontrolovala muže s českým pasem na jméno Jan Pavelka. Nezadržela jej však.
O případu dokonce jednali i politici, albánský premiér Sali Beriša v roce 2006 v Praze slíbil, že úřady jeho země udělají maximum.
Vyšetřovatelé pracují i s verzí, že se Češi možná zřítili z výšky do jedné z mnoha jeskyň v tomto regionu.
Informace jsou k dispozici také na internetové stránce Ztraceni v Albánii nebo na facebooku.