Češka zmizela z hory před 9 lety. Jak, kam? Záhada trvá

Martin Novák Martin Novák
8. 7. 2010 6:32
Jana Kubištová se ztratila při sestupu v Ekvádoru 8. července 2001. Její zmizení nikdo nedokáže vysvětlit
Dva vrcholy hory Illiniza, pod kterou zmizela 8. července 2001 Jana Kubištová.
Dva vrcholy hory Illiniza, pod kterou zmizela 8. července 2001 Jana Kubištová. | Foto: wikimedia

Praha - Letní dovolené končí každoročně pro některé Čechy tragicky. Především na moři nebo v horách.

Výjimečné jsou ale případy, kdy český turista zmizí naprosto beze stopy. Není nalezeno ani jeho tělo, ani žádná indicie, která by pomohla objasnit, co se s ním stalo.

Mezi nevysvětlené případy patří osud Jany Kubištové z Boharyně ve východních Čechách. Ve čtvrtek 8. července je tomu přesně devět let, co náhle zmizela při sestupu z hory Illiriza Norte v Ekvádoru, 120 kilometrů od metropole Quita.

Jakékoliv pátrání bylo dodnes neúspěšné, české ani ekvádorské úřady neví o ženě od 8. července 2001 vůbec nic.

Zmizení tehdy sedmadvacetileté Jany Kubištové, která pracovala jako vedoucí knihkupectví v Hradci Králové, je o to podivnější, že na vrchol ekvádorské hory stoupala se skupinou dalších českých horolezců.

Foto: Aktuálně.cz

Několik měsíců po události probíhalo rozsáhlé pátrání, kterého se zúčastnil jako novinář České televize také současný mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda.

"Z toho, co vím, tak Jana Kubištová vystoupala na vrchol jako první, oddělila se od kolegů. Když později dorazili oni, říkala, že je jí zima a dolů se znovu vydala sama. To bylo naposledy, co ji viděli. Zmizela při sestupu, v mlze a dešti," řekl Kanda Aktuálně.cz.

Vrchol Illiniza Norte je ve výšce 5126 metrů. Podle průvodců není extrémně náročný na zdolání a dostanou se na něj i lidé bez horolezeckého vybavení.

Otec: Žádné stopy nemáme

Do pátrání se zapojili také místní indiáni, kteří terén dobře znají. Otec Jany Ludvík Kubišta se vypravil do Ekvádoru osobně a část pátracích akcí platil z vlastní kapsy.

Kritizoval tehdy ministerstvo zahraničí, že pro záchranu jeho dcery dělá málo, což Černínský palác odmítl.

Budova ministerstva zahraničí.
Budova ministerstva zahraničí. | Foto: www.mzv.cz

"V posledních letech nemáme žádnou novou informaci, žádnou stopu. Pátráme jen prostřednictvím přátel a kontaktů, které v Ekvádoru máme. My už si finančně nemůžeme dovolit tam znovu jet," řekl Aktuálně.cz Ludvík Kubišta v předvečer devátého výročí zmizení své dcery.

Prověřovala se řada verzí zmizení Jany Kubištové. Možnost, že by ji někdo unesl po sestupu do obydlené oblasti, ekvádorští vyšetřovatelé vylučují. Ekvádorský venkov je bezpečný a únosy jsou tam neznámou věcí, na rozdíl od Kolumbie nebo jiných jihoamerických zemí.

Ludvík Kubišta se po dívce ptal všech obyvatel okolních vesnic, nikdo jí neviděl.

Policie se snažila zjistit, zda nedošlo k nějakému konfliktu uvnitř české skupiny. Ani tímto směrem stopa nevedla. Češi ale byli kritizováni za to, že zmizení svojí kamarádky nahlásili až po třech dnech.

Pátrací týmy nenašly nic

"Asi nejpravděpodobnější verzí je ta, že se zřejmě zřítila do nějaké hluboké trhliny. I tak je ale zvláštní, že pátrací týmy, které horu velmi dobře znají, nikde její ostatky nenašly," říká Filip Kanda.

Ekvádorští vyšetřovatelé případ odložili jako neuzavřený, i český policejní spis, čítající údajně stovky stran, zůstal s otevřeným koncem...

 

Právě se děje

Další zprávy