Léto se může Němcům prodražit. Když vezmou děti na dovolenou mimo prázdniny, dostanou pokutu

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
29. 7. 2017 21:10
V Německu přibývá případů, kdy rodiče uvolňují své děti ze školy krátce předtím, než jim začnou prázdniny. Důvody jsou prosté. Letenky do zahraničí jsou levnější a na silnicích je méně dopravních zácp. Jejich snaha o ušetření se jim ale může ve výsledku hodně prodražit. Během pasové kontroly při letech mimo schengenský prostor policie kontroluje, jestli děti mají nějaký vážný důvod proto, aby nebyly ve škole. Pokud žádný nenajdou, rodičům hrozí vysoká pokuta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Berlín - Stále více rodičů v Německu bere své děti na dovolenou ještě před tím, než jim ve škole začnou prázdniny. Vyhnou se tak zácpám a získají levnější letenky než v letní "špičce".

Jenže ve výsledku až tolik neušetří - na letišti je čekají nemalé pokuty.

Během pasové kontroly tu německá policie zjišťuje, jestli děti ve školním věku neměly v tu dobu ještě sedět v lavici.

Například v Bavorsku u hranic s Českem mohou rodiče zaplatit 500 až 1000 eur (v přepočtu až 26 tisíc korun), pokud jejich dítě nebylo uvolněno z výuky z vážnějších důvodů. Tedy například na pohřeb v rodině nebo kvůli nemoci.

"Rodiče jsou stále více opovážliví," řekl pro německý deník Die Welt mluvčí policie v bavorském městě Norimberku Bert Rauenbusch.

"Opravdu se jim to ale nevyplatí. Když je na letišti chytíme, levnější letenky jim jsou k ničemu," dodal.

Podle norimberské policie je ježdění s dětmi na dovolenou ještě před prázdninami stále častější.

Dosavadní statistiky ukazují, že tento rok odletělo z letiště v Norimberku už 220 rodin s dětmi, které si díky dovolené zkrátily výuku. Kontroly na tomto letišti ale probíhají jen u letů mimo schengenský prostor. Skutečná čísla tak mohou být mnohem vyšší.

V Mnichově se zase v roce 2014 objevilo celkem 1962 případů. Loni toto číslo vystoupalo až na 2375 rodin, které dostaly pokutu.

Jiná situace není ani na západě Německa v Düsseldorfu. Místní úřady tu za minulý rok zachytily 334 případů, kdežto o rok dříve jich bylo jen 284.

Společný konec školního roku je důležitý

Pro rodiče, kteří uvolní děti z výuky kvůli levnějším letům, nemají úřady žádné pochopení.

"Bohužel existují rodiče, kteří jednoduše prodlužují prázdniny svým dětem. Máme tu ale stále povinnou školní docházku," řekl po deník Die Welt mluvčí ministerstva školství v Bavorsku.

Podle něj je důležité, aby byly děti na konci školního roku v lavicích. Školy totiž v této době pořádají mnoho projektů, které mají upevnit pospolitost dětí.

Stejný názor má i odborná vedoucí na školském úřadě v Mnichově Alexandra Brumannová. "Takhle to nejde. Vzdělávání není jen o sezení v lavicích a učení se. Společné ukončení roku a pořádané projekty jsou pro školáky důležité," říká.

"Často je to jen nevědomost. Nemusí to být nějaká špatná vůle rodičů," mírní však slova svých kolegů Stefan Kuen, ředitel školského úřadu v Norimberku.

Bavorsko ovšem není jedinou spolkovou zemí, kde rodičům hrozí za uvolnění dětí pokuta. Peněžní tresty zaplatí například i v Sasku, Sasku-Anhaltsku nebo Durynsku. Tam se výše pokut měří podle zameškaných vyučovacích dní.

Jak probíhají prázdniny v Severní Koreji? | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy