Řízky nesmí do Černé Hory. Celníci je zabaví

mih
6. 6. 2008 14:17
Naopak do Chorvatska už je opět možné vozit jídlo
Dovolená u Jadranu (ilustrační foto)
Dovolená u Jadranu (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Černá Hora od 15. června zakáže dovoz potravin do země. Informovala o tom Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, informaci potvrdilo i české velvyslanectví v srbském Bělehradě, pod které Černá Hora spadá.

Zákaz se nebude vztahovat pouze na dětskou a diabetickou stravu, čerstvé ovoce do 5 kilogramů a nealkoholické nápoje do objemu 2 litrů. Vody v lahvích může být maximálně pět litrů.

Dopravní zácpa u Zadaru
Dopravní zácpa u Zadaru | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Čtěte také:
Dovolená v Černé Hoře podraží. Země zavádí novou daň
Cesta do Chorvatska kvůli dálničním známkám podraží

Ostatní potraviny budou cizincům na hranicích zabaveny.

Černá Hora navíc zavádí ekologickou daň pro všechna vozidla, která přejedou černohorskou hranici.

Foto: Aktuálně.cz

Do Černé Hory loni zavítalo třicet tisíc českých turistů.

Zákaz dovozu některých potravin zavedlo také Chorvatsko. Po protestech hoteliérů i českých turistů chce zákaz odložit, k Jadranu totiž každým rokem zamíří 900 tisíc Čechů.

V pátek však podle serveru ceskenoviny.cz Chorvatsko dostalo souhlas EU a do země je už opět možné potraviny dovážet. Zákaz sice přestane platit až v pondělí, ale už ani v pátek by celníci neměli jídlo zabavovat.

Čtěte podrobnosti: Češi mohou opět vozit jídlo do Chorvatska

Podle zástupců chorvatského ministerstva zemědělství zákaz dovozu potravin vychází ze stanov Evropské unie.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy