Řízky nesmí do Černé Hory. Celníci je zabaví

mih
6. 6. 2008 14:17
Naopak do Chorvatska už je opět možné vozit jídlo
Dovolená u Jadranu (ilustrační foto)
Dovolená u Jadranu (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Černá Hora od 15. června zakáže dovoz potravin do země. Informovala o tom Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, informaci potvrdilo i české velvyslanectví v srbském Bělehradě, pod které Černá Hora spadá.

Zákaz se nebude vztahovat pouze na dětskou a diabetickou stravu, čerstvé ovoce do 5 kilogramů a nealkoholické nápoje do objemu 2 litrů. Vody v lahvích může být maximálně pět litrů.

Dopravní zácpa u Zadaru
Dopravní zácpa u Zadaru | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Čtěte také:
Dovolená v Černé Hoře podraží. Země zavádí novou daň
Cesta do Chorvatska kvůli dálničním známkám podraží

Ostatní potraviny budou cizincům na hranicích zabaveny.

Černá Hora navíc zavádí ekologickou daň pro všechna vozidla, která přejedou černohorskou hranici.

Foto: Aktuálně.cz

Do Černé Hory loni zavítalo třicet tisíc českých turistů.

Zákaz dovozu některých potravin zavedlo také Chorvatsko. Po protestech hoteliérů i českých turistů chce zákaz odložit, k Jadranu totiž každým rokem zamíří 900 tisíc Čechů.

V pátek však podle serveru ceskenoviny.cz Chorvatsko dostalo souhlas EU a do země je už opět možné potraviny dovážet. Zákaz sice přestane platit až v pondělí, ale už ani v pátek by celníci neměli jídlo zabavovat.

Čtěte podrobnosti: Češi mohou opět vozit jídlo do Chorvatska

Podle zástupců chorvatského ministerstva zemědělství zákaz dovozu potravin vychází ze stanov Evropské unie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy