Cesta do Chorvatska kvůli dálničním známkám podraží

Red eko
7. 5. 2008 8:35
Cena poskočí skoro o tisícikorunu

Praha - Od července se ve Slovinsku zavádí pro osobní automobily a motocykly povinnost používání dálničních známek.  Minimální cena známky je pro auto 35 eur, tedy asi 900 korun.

"Vzhledem k průměrné ceně dovolené v Chorvatsku se jedná o výrazné zdražení dovolených. Na trase z České republiky do Chorvatska je přitom na trase Šentilj - Maribor - Gruškovje (hraniční přechod s Chorvatskem), pouze 15 kilometrů dálnice," uvádí Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur v tiskové zprávě.

Podle něj, kdo nebude mít dálniční známku, a to i pro rychlostní silnice, může dostat pokutu ve výši minimálně 300 eur, tedy 7500 korun.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Chorvatsko zpřísnilo pravidla pro dětské turisty

Dálniční známky se mají prodávat na čerpacích stanicích nebo v ústředních automotoklubech.
 
Do Chorvatska odjede každoročně na dovolenou téměř 800 tisíc českých občanů. Drtivá většina z nich přitom jezdí automobilem.

"Dálniční nálepky pro osobní automobily a motocykly budou mít půlroční nebo roční platnost s tím, že známky na kratší období prozatím nebudou k dispozici. Zavedení dálničních nálepek za používání dálnic a rychlostních silnic nově přináší i zpoplatnění dálničních obchvatů (například. Lublaň, Celje či Maribor), jejichž používání dosud nebylo zpoplatňováno," uvádí se v tiskové zprávě.

Ceny slovinských dálničních známek
Typ známky Cena (v EUR)
Roční nálepka pro dvoustopá motorová vozidla do 3.500 kg 55
Půlroční nálepka pro dvoustopá motorová vozidla do 3.500 kg 35
Roční nálepka pro jednostopá motorová vozidla 27,50
Půlroční nálepka pro jednostopá motorová vozidla 17,50
Zdroj: AČCKA

Kdo nestrávil alespoň jeden den pod sluncem na oblázcích této pláže, jako by nebyl v Chorvatsku na dovolené.
Kdo nestrávil alespoň jeden den pod sluncem na oblázcích této pláže, jako by nebyl v Chorvatsku na dovolené. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Repotéři Aktuálně.cz natočili sérii šotů z chorvatského prostředí.
Podívejte se a dozvíte se mnoho nového o této zemi
.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy