Riziko mezinárodního šíření ziky kvůli OH v Brazílii je malé, tvrdí WHO

ČTK ČTK
14. 6. 2016 22:49
Nebezpečí rozšíření viru zika v souvislosti s olympijskými hrami je nízké, prohlásil v úterý krizový výbor Světové zdravotnické organizace. Zároveň potvrdil své předchozí doporučení, že by neměla být zaváděna žádná generální omezení na cestování a obchod se zeměmi a oblastmi s výskytem viru zika, včetně měst v Brazílii, která v létě pořádá olympijské hry. Koncem května 150 zdravotních expertů vyzvalo Světovou zdravotnickou konferenci v otevřeném dopise, aby olympiádu odložila či přemístila v "zájmu veřejného zdraví".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva - Riziko dalšího mezinárodního šíření viru zika v souvislosti s konáním letních olympijských her v Brazílii, která je ohniskem epidemie, je velmi nízké. Podle agentury Reuters to v úterý uvedl krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO).

Tento expertní orgán v úterý vedl svou třetí telekonferenci věnovanou nebezpečí dalšího šíření nákazy. Výbor po skončení konference rovněž potvrdil své předchozí doporučení, že by neměla být zaváděna žádná generální omezení na cestování a obchod se zeměmi a oblastmi s výskytem viru zika, včetně měst v Brazílii, která olympiádu pořádá. Celosvětové klání v mnoha sportovních odvětvích v této jihoamerické zemi začne 5. srpna.

"Rizika nejsou jiná pro návštěvníky olympiády než pro lidi v jiných oblastech s výskytem viru zika," řekl novinářům v ženevském sídle WHO předseda krizového výboru David Heymann.

Koncem května 150 zdravotních expertů vyzvalo Světovou zdravotnickou konferenci v otevřeném dopise, aby olympiádu odložila či přemístila v "zájmu veřejného zdraví". Olympiáda by podle nich byla "zbytečným rizikem pro 500 000 zahraničních turistů", kteří by se mohli nakazit a virus rozšířit ve své zemi, kde by mohl "zdomácnět".

Organizace na to již následně dala najevo, že pro odklad či zrušení letních olympijských her kvůli viru zika není důvod. Takový krok by podle WHO šíření viru zika významně neovlivnil.

Epidemie trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno právě v Brazílii. Virus, který přenáší komáři, se rozšířil do téměř celé jižní a střední části Ameriky. Zaznamenán byl v jednotlivých případech i na jiných kontinentech. Nákaza má obvykle mírný průběh, velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidský plod. Lékaři se domnívají, že může zapříčinit nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Spojován je i se vzácným Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva.

Onemocnění dvou českých pacientů probíhá lehkou formou, říká lékař František Stejskal z Nemocnice Na Bulovce. Oba dva pacienti přijeli z Karibiku. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 43 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy