Rijošimi se tsunami nebála, chránila ji zeď. Marně

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 4. 2011 15:15
Rybářská vesnice postavila zeď, která měla neštěstím zabránit. Nestačilo to
Tato zeď měla vesnici navždy ochránit.
Tato zeď měla vesnici navždy ochránit. | Foto: CNN

Rijoši (Japonsko) - Tsunami v rybářské vesnici Rijoši v prefektuře Iwata neudeřila poprvé. Ničivá vlna ho zničila už před sto lety. Neštěstí přežila pouhá desetina obyvatel.

Místní obyvatelé se rozhodli, že už se nic podobného nesmí opakovat, a postavili podél pobřeží masivní, více než devítimetrovou zeď. Ta měla zajistit, aby moře už nikdy nezničilo jejich životy.

Nepomohlo to. Přívalovou vlnu o takové síle nikdo nečekal. Podobně jako před sto lety, i nyní je vesnice doslova srovnána se zemí. Štáb americké televize CNN se vydal na místo, aby zaznamenal svědectví jednoho z přeživších.

Kawasaki Takeši žil se svou ženou v horách, když byla ale masivní zeď postavena, přestěhovali se na pobřeží. Věřili, že už na ně moře nemůže. Teď ale přišli o všechno: dům, rybářský člun, a tedy i živobytí. V sedmasedmdesáti letech Kawasaki už jen těžko dokáže začít znovu.

Tento problém se ostatně týká celé vesnice. Z Rijoši nezbylo nic a lidé, kteří před ničivou vlnou utekli, se nemají kam vrátit. Nemají tedy ani důvod městečko obnovovat. Podobné je to v mnoha dalších vesnicích a městech.

Rybaření patřilo v prefektuře Iwata k nejrozšířenějším způsobům obživy. Vlna tsunami, která se přihnala po zemětřesení z 11. března, ale zničila 96 procent všech lodí

 

Právě se děje

před 39 minutami

Na pražském Chodově neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků

Na pražském Chodově v sobotu večer dva neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků. Zranění jsou v nemocnici. Kriminalisté zatím nestanovili, o jaký trestný čin šlo. Na webu pražské policie to uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníci napadli mladíky kolem 22:00 v Hrudičkově ulici. "Způsobili jim bodná zranění v horní části těla. Napadení byli ihned po incidentu okamžitě odvezeni do nemocnice k ošetření," uvedl mluvčí. Právní kvalifikaci skutku vyšetřovatelé podle Rybanského zatím neurčili. "Bude se odvíjet také od závažnosti způsobených zranění," doplnil mluvčí. Další informace policie nechce poskytovat, aby nezmařila vyšetření případu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země má 70 mrtvých vojáků, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom informovala agentura AFP. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy