Rijošimi se tsunami nebála, chránila ji zeď. Marně

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 4. 2011 15:15
Rybářská vesnice postavila zeď, která měla neštěstím zabránit. Nestačilo to
Tato zeď měla vesnici navždy ochránit.
Tato zeď měla vesnici navždy ochránit. | Foto: CNN

Rijoši (Japonsko) - Tsunami v rybářské vesnici Rijoši v prefektuře Iwata neudeřila poprvé. Ničivá vlna ho zničila už před sto lety. Neštěstí přežila pouhá desetina obyvatel.

Místní obyvatelé se rozhodli, že už se nic podobného nesmí opakovat, a postavili podél pobřeží masivní, více než devítimetrovou zeď. Ta měla zajistit, aby moře už nikdy nezničilo jejich životy.

Nepomohlo to. Přívalovou vlnu o takové síle nikdo nečekal. Podobně jako před sto lety, i nyní je vesnice doslova srovnána se zemí. Štáb americké televize CNN se vydal na místo, aby zaznamenal svědectví jednoho z přeživších.

Kawasaki Takeši žil se svou ženou v horách, když byla ale masivní zeď postavena, přestěhovali se na pobřeží. Věřili, že už na ně moře nemůže. Teď ale přišli o všechno: dům, rybářský člun, a tedy i živobytí. V sedmasedmdesáti letech Kawasaki už jen těžko dokáže začít znovu.

Tento problém se ostatně týká celé vesnice. Z Rijoši nezbylo nic a lidé, kteří před ničivou vlnou utekli, se nemají kam vrátit. Nemají tedy ani důvod městečko obnovovat. Podobné je to v mnoha dalších vesnicích a městech.

Rybaření patřilo v prefektuře Iwata k nejrozšířenějším způsobům obživy. Vlna tsunami, která se přihnala po zemětřesení z 11. března, ale zničila 96 procent všech lodí

 

Právě se děje

Další zprávy