Ve vodě pod reaktorem Fukušimy našli radioaktivní jód

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 4. 2011 9:48
Analýza vzorku vody ukázala až desettisíckrát vyšší úroveň jódu, než jsou povolené hodnoty
Měření radiace. Ilustrační snímek
Měření radiace. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Tokio - Ve vodě v patnáctimetrové hloubce pod reaktorem v poškozené jaderné elektrárně v japonské Fukušimě našli odborníci ve čtvrtek radioaktivní jód 131.

Stejný prvek byl nalezen ve zvýšeném množství také v mořské vodě v okolí elektrárny.

Analýza vzorku vody podle původních informací provozovatele elektrárny ukázala až desettisíckrát vyšší úroveň jódu nežli jsou povolené hodnoty. Technici firmy TEPCO však s denním zpožděním přiznali opětovný omyl v měření: Zamoření podzemní vody pod elektrárnou izotopem jódu je prý ve skutečnosti řádově nižší, než se uvádělo ve čtvrtek. Voda pod elektrárnou zamořená je, jenže zřejmě ne v koncentraci desettisíckrát přesahující normu, jak uvedlo TEPCO ve čtvrtek. Míra skutečného zamoření zatím oznámena nebyla.

V pobřežních vodách byl naměřen už 4385násobek povoleného limitu radioaktivního jódu.

S cílem držet teplotu paliva pod bodem tání dnem i nocí stovky dělníků, hasičů a vojáků polévají reaktory tisícovkami tun mořské vody. Důsledkem je ale obrovské množství kontaminované vody, která proniká do podzemních prostor a odtud do blízkého oceánu.

Premiér proti jádru?

Japonsko čelí sílícímu tlaku domácích expertů i zahraničních organizací, aby rozšířilo ochrannou zónu kolem poškozené elektrárny a evakuovalo další desetitisíce lidí.

Předseda vlády Naoto Kan se údajně kloní k názoru, že Japonsko by v budoucnu mělo jadernou energii odmítnout.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) varovala, že v ohrožení radiací jsou obyvatelé sedmitisícového města Iitate, které je od elektrárny vzdáleno 40 kilometrů.

Naměřené hodnoty tam podle MAAE dvojnásobně překračují úroveň, za níž je už podle agentury evakuace nutná. Japonský úřad pro jadernou bezpečnost ale zprávy o zamoření Iitate odmítl s tím, že radiační situace ve městě je normální.

Prohlédněte si první snímky z Fukušimy, které Japonsko zveřejnilo:

Desítky tisíc vystěhovaných

K vystěhování zhruba 130 tisíc lidí, kteří obývají oblast mezi 20. a 30. kilometrem od Fukušimy, vyzývají i japonští experti. Opozice premiéra kritizuje za to, že prý trvá na původních evakuačních plánech, přestože situace se spíš zhoršuje.

Prozatím úřady vystěhovaly z oblastí se zvýšenou radioaktivitou 70 tisíc osob.

Vládní mluvčí Jukio Edano řekl, že vláda situaci denně vyhodnocuje, ale s rozšířením zóny nesouhlasí. "Nemáme žádný důvod k obavám, že by radiace ohrožovala životy lidí," řekl.

Zlikvidovat. Všechno

Premiér Kan odmítl plány společnosti TEPCO, která poškozenou elektrárnu vlastní, na alespoň částečné zachování provozu.

Kan prohlásil, že celá elektrárna by měla být zlikvidována. Oznámil zároveň, že je třeba znovu vyhodnotit plány na budování nových jaderných kapacit v zemi. Podle plánů, k jejichž přehodnocení Kan vyzval, má být vybudováno do roku 2030 čtrnáct nových jaderných reaktorů.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který ve čtvrtek jako první státník po zemětřesení do Japonska přijel, označil odmítnutí atomu za předčasné. Do Tokia přiletěl s vyjádřením solidarity zemí skupiny G20 a oznámil, že Francie bude iniciovat přijetí nových, mezinárodně platných bezpečnostních norem jaderné energetiky.

Z USA míří do Japonska skupina 140 vojenských specialistů, kteří mají pomáhat s měřením radiace a likvidací jejích následků. V zemi již působí francouzští experti z energetické společnosti Areva v čele s její ředitelkou Anne Lauvergeonovou.

 

Právě se děje

Další zprávy