Videa z Japonska: Plovoucí auta, hořící rafinerie, zmar

Reuters Simona Holecová, Reuters
12. 3. 2011 0:45
Nabízíme vám sedm videí, která během pátku vydala agentura Reuters

Nabízíme vám sedm videí, která během pátečního odpoledne a noci vydala agentura Reuters. Dokumentují katastrofu, která postihla Japonsko.

Videa zachycují jak dopady zemětřesení, tak důsledky ničivých tsunami, které udeřily v rychlém sledu na severovýchodní pobřeží země.

Video ukazuje, jak tsunami smetla přístav Sendai. Po první obří vlně přišla druhá, která se na pobřeží přihnala s obrovskou rychlostí. První nápor vody spláchl z povrchu domky i větší budovy, které už před tím utrpěly při silném zemětřesení.

Ve videoreportáži uvidíte stovky aut, které úder vody prostě spláchl do přístaviště Miyako. Voda si pohrává s těžkými stroji jako s dětskými hračkami. Voda si vzala i lodě, zemědělské stroje, vše; pak to znovu vrhla hluboko do vnitrozemí.

Japonsko vyhlásilo v okolí jaderné elektrárny v prefektuře Fukušima stav ohrožení a začalo evakuovat obyvatelstvo. Mluvčí vlády Jukio Edano však nechce vyvolávat paniku. "Tato evakuace je jednoduše preventivním opatřením. Zatím nedošlo k úniku radioaktivity. A v důsledku toho ani neexistuje žádné nebezpečí pro životní prostředí."

Velký požár zasáhl po zemětřesení rafinerii společnosti Cosmo Oil v prefektuře Čiba východně od Tokia.

Amatérské záběry dokreslují paniku, rozbitá okna a popadané domy poté, co Japonsko zasáhlo zemětřesení. Otřesy s magnitudou 8,9 rozhýbaly stavby, do ulic se vysypaly kusy stavebního materiálu. Záběry pocházejí z přístavního města Sendai, lidé utíkají z budov, jiní se nedokáží se pohnout.

Video obsahuje záběry, které dokumentují rozsah devastace Japonska. Zemi zasáhlo historicky největší zemětřesení, které vyvolalo tsunami. Úřady posléze vydaly varování před tsunami pro téměř celý Pacifik: Na příchod obřích vln se připravovali na Tchaj-wanu, v Austrálii i Novém Zélandu.

A toto je vůbec první video, které mapuje neštěstí, které zasáhlo Japonsko.

Zde si pak můžete prohlédnout simulaci, jak se Pacifikem šířila tsunami.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy