New York - Rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která odsuzuje syrský režim prezidenta Bašára Asada za krvavé represe proti oponentům a hrozí sankcemi, neprošla. Proti byly Rusko a Čína, což pobouřilo Spojené státy.
Pro dokument nakonec hlasovalo devět států, dva byly proti a čtyři se zdržely.
Evropští členové RB OSN se snažili třikrát zmírnit jazyk rezoluce, aby vetu předešli. Podle francouzského velvyslance v OSN Gérarda Arauda bylo vyvinuto veškeré úsilí, aby se našel kompromis, ale zbytečně. "Byly udělány mnohé ústupky vůči Rusku a Číně a zemím, které se zdržely hlasování," uvedl.
Společné veto po třech letech
Jde o první rusko-čínské veto poté, co tyto země společně vetovaly sankce OSN proti prezidentu Zimbabwe Robertu Mugabemu v červenci 2008.
Rusko, které má v RB OSN právo veta, ale označilo za "nepřijatelnou" i poslední verzi návrhu rezoluce iniciované čtyřmi zeměmi Evropské unie - Německem, Francií, Velkou Británií a Portugalskem. Z té byly vypuštěny přímé zmínky o sankcích proti syrskému režimu a nahrazeny termínem "cílená opatření".
Velvyslanec Ruska Vitalij Čurkin po hlasování zopakoval, že Moskva je rozhodně proti sankcím. Na jednání se střetly dvě filosofie a západní země podle něho chtěly tu konfrontační. Rusko podle něho nepodporuje režim Bašára Asada nebo násilí, ale je proti rezoluci, protože je založena na "filosofii konfrontace", obsahuje "ultimatum sankcí" a je proti mírovému urovnání krize.
Moskva vyjádřila obavy, že by (přijatá) rezoluce mohla otevřít cestu k vojenské intervenci v libyjském stylu. Rusko i Čína chtějí omezit vliv Západu na Blízkém východě, konstatovala agentura Reuters.
Hrozby ničemu nepomohou, zní z Pekingu
Moskva, která je spojencem Damašku a už týdny blokuje veškeré návrhy sankcí vůči syrskému režimu, požaduje, aby rezoluce zdůraznila nutnost politického dialogu v Sýrii a vyvinula stejný tlak na Asadův režim jako na opozici.
Čínský velvyslanec v OSN Li Pan-tung řekl, že jeho země je znepokojena pokračujícím násilím a chce vidět rychlé reformy, ale je proti rezoluci, protože "sankce nebo hrozby sankcí nepomáhají řešit situaci v Sýrii, ale spíše ji komplikují".
Spojené státy vyjádřily hluboké pobouření nad tím, že RB naprosto zklamala v pokusu řešit rostoucí ohrožení míru v regionu.
Americká velvyslankyně v OSN Susan Riceová odsoudila země, které se postavily proti rezoluci a které podle ní "raději prodávají zbraně syrskému režimu". "Dnes odvážný syrský lid mohl vidět, kdo v Radě bezpečnosti podporuje jeho tužby po svobodě a lidských právech a kdo to nedělá," zdůraznila.
Kanada posílila v úterý sankce proti Damašku, které postihují hlavně ropný průmysl, aniž omezila aktivity kanadského energetického gigantu Suncor v této zemi. Tyto nové sankce zakazují kanadským společnostem "dovážet, kupovat, získávat, dopravovat nebo zasílat ropu nebo ropné produkty Sýrie, dokonce i financovat nové investice do ropného sektoru, uvedl šéf kanadské diplomacie John Baird.
K podobnému kroku se chystá také Turecko. Jeho premiér Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že by se svět neměl výsledkem hlasování v RB OSN nechat odradit.
Povstání začalo v půli března. Asad však na rozdíl od prezidentů Tuniska či Egypta, jimiž rovněž zmítala všelidová povstání, odmítá rezignovat a protesty označuje za "zahraniční konspirace". Za šest měsíců zahynulo v Sýrii při brutálních represích režimu zhruba 3000 lidí, více než 10 tisíc dalších bylo zatčeno. Podle Amnesty International jsou mnozí z nich surově mučeni.