Násilné střety v Kazachstánu sílí. Policie tvrdí, že zlikvidovala desítky lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 1. 2022 9:14
V největším kazašském městě Almaty byly "zlikvidovány" desítky lidí, kteří v noci na čtvrtek zaútočili na administrativní budovy. Informovala o tom policejní mluvčí, kterou citovala agentura TASS. Mluvčí neupřesnila, co má výrazem "zlikvidovat" na mysli. Agentura Reuters ve čtvrtek brzy ráno informovala, že na hlavní náměstí v Almaty také vjelo několik obrněných transportérů.
Střet policie a demonstrantů v Kazachstánu | Video: Reuters

V Almaty třetím dnem stovky lidí protestují proti vládě. Na hlavní náměstí v tomto městě ve čtvrtek brzy ráno vjelo několik obrněných vozů a na místě byly desítky vojáků. Když se přiblížili k davu, bylo slyšet střelbu, podle ruskojazyčné verze BBC byla intenzivní. Reuters píše, že situace se od té doby uklidnila.

Policejní mluvčí podle agentury TASS prohlásila, že pokračuje "protiteroristická operace" a lidé by neměli vycházet ven. "Desítky útočníků byly zlikvidovány a jejich totožnost zjišťujeme," uvedla mluvčí, podle které se výtržníci mimo jiné pokusili proniknout do policejních budov ve městě.

Rusko ve čtvrtek také oznámilo, že vyslalo své výsadkáře do Kazachstánu jako součást mírových sil postsovětských republik, které mají přispět k uklidnění situace. O pomoc je ve středu požádal autoritářský prezident Kasym-Žomart Tokajev. Jedná se o Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), která se skládá z několika postsovětských republik v čele s Ruskem. ODKB už ve středu uvedla, že pomoc odsouhlasila. 

Zpravodaj TASS už dříve také informoval, že v současnosti nejde v celém Kazachstánu internet, v Almaty nefungují sítě pro mobilní telefony a internetové stránky úřadů také nejdou otevřít. Telefonní síť i internet nebyly v tomto městě dostupné po většinu dne ve středu, k večeru zase fungovat začaly, což se ovšem v noci na čtvrtek změnilo. Mluvčí Kazašské národní banky také uvedl, že provoz přerušují všechny banky v zemi kromě té centrální i burza. 

Kazachstán, největší a nebohatší ze středoasijských zemí, zažívá nejhorší protesty za posledních nejméně deset let. Tokajev z chaosu v zemi obvinil "provokatéry z domova i ze zahraničí".

Kazašské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek oznámilo, že při nepokojích v zemi bylo zraněno přes 1000 lidí, z nichž téměř 400 osob skončilo v nemocnici.

Protesty propukly v neděli ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn (LPG), jehož ceny se pak zdvojnásobily. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst. Nepokoje vedly ve středu k odvolání vlády prezidentem Tokajevem, který novému přechodnému kabinetu nařídil, aby usměrnil ceny paliv, stejně jako ostatního "společensky významného" zboží.

 

Právě se děje

Další zprávy