Reportáž: Rodiště Brežněva krize děsí. Spasí ho Česko?

Martin Novák Martin Novák
31. 3. 2009 11:45
Ukrajinské ocelárny a hutě zažívají krušné časy
Ocelárny, hutě a chemičky na Ukrajině obchází strach, stejně jako gigantický podnik DMK v Dněprodzeržinsku. Poptávka ve světě klesla, stejně tak jako ceny oceli a surového železa.
Ocelárny, hutě a chemičky na Ukrajině obchází strach, stejně jako gigantický podnik DMK v Dněprodzeržinsku. Poptávka ve světě klesla, stejně tak jako ceny oceli a surového železa. | Foto: Martin Novák

Dněprodzeržinsk /Od našeho zpravodaje/ - Česká vlajka vévodí čekárně na železničním nádraží v Dněprodzeržinsku.

Na velkém plakátě tady na zdi inzeruje místní agentura možnost sehnat práci v České republice. Zájemcům stačí jen se dostavit na adresu nebo zavolat a doufat, že se nějak dohodnou se zprostředkovateli.

Právě v tomto dvousettisícovém městě na východě Ukrajiny zřejmě zájemců o práci v cizině nebude málo. Místní dominanta a hlavní zaměstnavatel - velká huť a ocelárna DMK (Dněpriskij Metalurgičeskij Kombinat) to má kvůli krizi nahnuté.

Globální recese a pokles poptávky po železe a oceli dorazily i sem. Zaměstnanci se zvolna trousí do chřtánu obrovského kolosu, který stojí v samotném středu města a obytné domy - přesněji řečeno rozpadající se paneláky v typickém sovětském stylu - jej kolem dokonala obepínají.

Zájemci o práci v Česku v Dněprodzeržinsku vědí, kam zajít.
Zájemci o práci v Česku v Dněprodzeržinsku vědí, kam zajít. | Foto: Martin Novák

Před vchodem do budovy stojí tabule cti, kde jsou zveřejněna jména nejlepších pracovníků i s fotografiemi. Otázka je, jak dlouho ještě zůstane aktuální.

Ocelová velmoc

Ocelárny, hutě a chemičky tvoří páteř ukrajinské ekonomiky. Dohromady vytvářejí skoro polovinu veškerého exportu. Ukrajina je třetím největším vývozcem oceli na světě.

Ale průmyslová výroba v zemi kvůli slabé poptávce poklesla v lednu meziročně o šokujících 34 procent.

Velké závody propouštějí, pozastavují provoz nebo nevyplácejí mzdy. Průmysl ovládl strach a Dněprodzeržinsk není výjimkou.

Dominantou Dněprodzeržinsku jsou hutě, vede k nim hlavní Leninova třída
Dominantou Dněprodzeržinsku jsou hutě, vede k nim hlavní Leninova třída | Foto: Martin Novák

"Proč se mne ptáte, když víte, že je to špatné. Zatím vyrábíme, zatím, zatím. Co bude dál, nevím," mává rukou jeden z dělníků, vstupující do hlavní brány.

Televizor už je skoro splacený

Další je naladěn přátelštěji, ale není o mnoho optimističtější. "Situace je těžká, vážná. Platy jsou teď špatné, žádné odměny. Propouštělo se. Já si koupil před časem velkou televizi, naštěstí mi ke splacení chybí jen tři měsíce," říká s cigaretou v ústech a pohledem zaměřeným na velké pece a komíny v pozadí.

Pak přichází lehce nervózní členové ochranky. "Žádné fotografování," vyzývají a dávají najevo, že český novinář zrovna tady a teď není vítaným hostem.

Dněprodzeržinsk je na monstrózní huti závislý, ovšem i při plném provozu patří toto město k odvrácené straně Ukrajiny. Alespoň ve srovnání s relativně bohatým Kyjevem.

Volhy místo Mercedesů

Místo kyjevských automobilů západních značek tady převládají "klasické" Volhy, Lady a polské Fiaty, po kolejích se pomalu šinou staré, zanedbané a dávno přesluhující tramvaje ze smíchovské Tatrovky.

V ulicích to navíc vypadá, jako kdyby Sovětský svaz ještě existoval. Hlavní třída se jmenuje Leninova, zakladatel sovětské komunistické diktatury tady má sále i velkou sochu, i když její podstavec používají hlavně skateboardisté jako skokanský můstek.

Sochu zde má Felix Dzeržinskij, zakladatel sovětské tajné policie Čeka (předchůdce KGB) a hlavní organizátor masových poprav odpůrců komunistické moci ve dvacátých letech. Ostatně - po něm se město dodnes jmenuje.

Busta místního rodáka Leonida Brežněva na Leninově třídě. A před ní slavnostní svatební foto.
Busta místního rodáka Leonida Brežněva na Leninově třídě. A před ní slavnostní svatební foto. | Foto: Martin Novák

Hlavní "atrakcí" ale zůstává pozdější šéf strany a státu Leonid Brežněv. Ten se tady totiž narodil (tehdy se město jmenovalo Kamenskoje) a na hlavní třídě má na prominentním místě bustu. Nechybějí pod ní čerstvé květiny, za zády má bývalý generální tajemník siluetu obří hutě v plné parádě.

Dněprodzeržinsk je vskutku bizarní místo vzhledem k tomu, že se nachází v zemi, která usiluje o vstup do NATO a Evropské unie.

Šance pro komunisty?

Fotografie a busty Lenina nechybí v kanceláři časopisu Kommunist. Rudou vlajku má na stole i šéfredaktor Alexandr Golub.

Veškeré zlo související z krizí podle něj přichází z Ameriky a od jejího ukrajinského přisluhovače: prezidenta Viktora Juščenka. Komunisté se finanční krize na Ukrajině chopili jako své šance získat popularitu. Starým dobrým heslem "za nás byla práce i jistota".

"Vláda a prezident vůbec nezvládají krizi, hrozí totální rozpad země. Teritoriálně i ekonomicky. Juščenko hájí víc americké zájmy než ukrajinské," tvrdí Golub.

Dušuje se ale, že komunisté dnes na Ukrajině nechtějí, aby všechno jako v minulosti vlastnil stát. Ale velké podniky, jejichž majiteli jsou dnes většinou průmysloví oligarchové a cizí společnosti (například Mittal), hodlají znárodnit.

"Ukrajinská ústava definuje různé formy vlastnictví včetně soukromého a my to respektujeme. Strategické závody ale musejí být v rukou státu a stát musí zajistit lidem pomoc v případě, jako je třeba tato krize," tvrdí šéfredaktor listu, který z úsporných důvodů vychází jen dvakrát do týdne.

Šéfredaktor Komunistu Alexandr Golub.
Šéfredaktor Komunistu Alexandr Golub. | Foto: Martin Novák

Komunisté přes všechny problémy nejsou na Ukrajině zatím nijak zvlášť oblíbení. Volilo by je pouze zhruba pět procent. Ovšem popularita prezidenta Viktora Juščenka, kterého před pěti lety vynesla k moci oranžová revoluce, není o mnoho vyšší.

Ukrajina je demokratickou zemí, kde každý na rozdíl od mnoha jiných zemí bývalého SSSR může svobodně hovořit, demonstrovat a protestovat.

Ovšem podle posledního průzkumu téměř osmdesát procent Ukrajinců tvrdí, že je unavenou věčnými politickými hádkami stejný počet lidí by si v nynější krizi přál "silného vůdce".

 

Právě se děje

Další zprávy