Damašek - Džihán bydlí u vojenského letiště Mazza na předměstí Damašku. Teď sbalila věci i rodinu a odešla do centra města k příbuzným. Je přesvědčená, že Mazza bude první z cílů, na něž se zaměří západní státy při chystané odvetě za nedávný chemický útok.
V Damašku jsou cítit strach a obavy a lidé si dělají zásoby, napsala agentura AFP.
"Jsem si jistá, že zaútočí na Mazzu," tvrdí Džihán. Jde o jedno z nejdůležitějších letišť v zemi, využívá je i prezident Bašár Asad, když cestuje po Sýrii, což ale nečiní často.
Letiště střeží obávaná čtvrtá divize, která má za úkol chránit Damašek s okolím a jíž velí prezidentův bratr Máhir.
Džihán se v pondělí přestěhovala do Malkí, považované za bezpečnější čtvrť v centru města. I tam ale všichni rozvíjejí teorie o potenciálních cílech útoku.
Předválečná atmosféra
V centru města panuje jakoby předválečná atmosféra. Provoz se zpomalil, lidé vycházejí jenom kvůli opravdu důležitým věcem. "V ulicích je míň lidí. Manželka přestala chodit pravidelně k matce jako dřív, teď jde z práce rovnou domů," říká bankovní úředník Ádil.
"Už tři dny tady kolují šílené zvěsti. Matka je zděšená, protože my bydlíme přímo u sídla hlavního štábu armády, které bude určitě cíl," říká pětatřicátník Muhammad z bohaté čtvrti Abú Ramani. "Od té doby, co se mluví o útocích, mám vysoký tlak a hrozně se bojím," přiznává žena v domácnosti Fatún, která bydlí v téže čtvrti.
Napětí je zřejmé i na prodavači elektroniky Málikovi, který má obchod v samém srdci Damašku. "Po tom včerejším (pondělním) projevu (amerického ministra zahraničí Johna) Kerryho jsou všichni nervózní," říká.
Kerry prohlásil nesmlouvavě, že ti, kteří se rozhodli pro chemický útok proti civilistům, musejí složit účty. "V televizi Al-Arabíja říkali, že útoky budou na Mazzu a na mezinárodní letiště v Damašku," tvrdí Málik, jehož jindy rušný obchod teď zeje prázdnotou.
Jeho sestra propadla panice a vybrala bankovní konto, manželka zase začala dělat zásoby. "Poslal jsem ji na trh a ona nakoupila velké množství masa, rajčat, chleba a těstovin. Říká, že můžeme dlouho uvíznout zavření," popisuje své starosti Málik.
Lidé si dělají zásoby
Obchodníci s potravinami zaznamenali, že se lidé opravdu zásobují. "Nakupují mnoho ráno a pak po práci," říká Muhammad, který prodává rýži, olivový olej a těstoviny.
Obchodníka s kosmetikou Michela neznepokojují ani tak západní střely, jako ty, které na centrum pálí - jak tvrdí - opozice z granátometů. "Člověka to děsí, protože nám to padá na hlavu," zlobí se boubelatý muž.
Více lidí ale zajímá budoucnost spojená se západními útoky a mnozí docházejí k apokalyptickým závěrům. "Jestli na nás zaútočí, Rusko a Írán nám přijdou na pomoc. Bude to třetí světová válka a ten oheň hned tak nezhasne," tvrdí pekař Abú Ahmad z damašského centra.
Nejodevzdaněji situaci vidí architektka Majsa. "Útok je nevyhnutelný, protože (americký prezident Barack) Obama je pod tlakem mezinárodního mínění. Naše země je ale už tak ve válce," řekla ke konfliktu, který má na kontě přes 100 000 obětí.