Atény - Přes čtyřicet tisíc lidí v ulicích Atén pod dohledem posílených policejních oddílů. Prázdná letiště a přístavy, zavřené úřady, poloprázdné nemocnice.
Tak vypadá dnešní generální stávka v Řecku, kterou společně svolaly dvě hlavní odborové centrály: ADEDY, reprezentující státní zaměstnance, a GSEE, sdružují lidi pracující v soukromém sektoru.
Stávka je protestem proti reformním plánům vládnoucí konzervativní strany Nová demokracie. Ta letos těsně obhájila vítězství ve volbách, a povládne tak zemi další čtyři roky.
Hlasovalo se v nervózní atmosféře krátce po ničivých požárech, které zničily velkou část země.
Odbory: Reformu nechceme
Odpůrcům kabinetu se nelíbí především penzijní reforma. Vláda chce, aby Řekové odcházeli později do důchodu. Až po pětašedesáti letech.
Někteří ekonomičtí experti varují, že podobně jako v České republice nebo jiných evropských zemích potřebuje řecký důchodový systém naléhavě změnu.
Pokud nepřijde, možná už za patnáct let zkolabuje. Odboráři na to ale neslyší.
"Účast na dnešní stávce je skvělá. Všude je cítit odpor a odmítání vládní politiky," řekl mluvčí odborů GSEE Efstasios Anestis.
Nejistota v aerolinkách
Zvláštní příchuť má stávka pro zaměstnance státní letecké společnosti Olympic Airways. Firma prodělává a vláda už varovala, že v současné podobě patrně dlouho nepřežije.
Řecko na Aktuálně.cz
Členské země Evropské unie mají zakázáno dotovat letecké společnosti, i když se dostanou do krize. Na to už krachem doplatila například belgická Sabena.
Stávkuje i personál nemocnic. Přijímány jsou pouze naléhavé případy. Nefunguje městská dopravy ani lodní trajekty.
Ekonomika přesto roste
Mezinárodní měnový fond nedávno oznámil, že řecká ekonomika vykazuje slušný růst. Za letošek 3,9 procenta, příští rok dokonce 3,6 procenta.
Průměrný růst zemí eurozóny přitom letos činil 2,1 procenta. Příští rok se očekává 2,5 procenta.