Rekonstrukce z Missouri. Tři minuty, které změnily Ferguson

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
19. 8. 2014 16:00
Lidé na předměstí amerického St. Louis stále bouří. Ministr spravedlnosti nařídil třetí pitvu.
Foto: Reuters

St. Louis - O nepokojích ve Fergusonu, které se rozhořely poté, co místní policista zastřelil neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna, toho bylo v posledních dnech napsáno mnoho.

Co se ale během incidentu na předměstí amerického St. Louis ve státě Missouri minulý týden opravdu stalo, je těžké s jistotou popsat.

Úřady informují pomálu, svědci jsou zřejmě stále trochu otřeseni. Kolem případu se tak rojí řada domněnek a spekulací, které zamlžují fakta.

O nedůvěře a nejasnostech svědčí i fakt, že mladíkova rodina požádala o další, v pořadí již třetí pitvu.

Tříminutová rekonstrukce

Co se tedy ví o tragickém pouličním setkání strážníka Darrena Wilsona a osmnáctiletého Michaela Browna?

Od jejich konfrontace ve 12:01 do příjezdu další hlídky, která zjistila, že je mladík po smrti, uplynuly podle serveru BBC pouhé tři minuty.

Podle policie Wilson - mající za sebou šestiletou praxi u bezpečnostních složek - mladého Afroameričana napomínal za chůzi ve vozovce. "Kráčel uprostřed silnice a blokoval dopravu. To je všechno," prohlásil v pátek šéf fergusonských policistů Tom Jackson.

Brown podle zveřejněných záznamů krátce před svou smrtí zřejmě vyloupil obchod. Wilson o tom ale podle všeho nevěděl.

Svědkové i policie pokračují líčením následné potyčky u policejního vozu.

První rána vyšla ještě z vozu

Brownův kamarád Dorian Johnson byl přímo na místě. Podle jeho výpovědi vše začalo potyčkou u okénka policejního vozu ve chvíli, kdy strážník ještě seděl uvnitř.

Wilson údajně začal střílet už z vozu a Johnson s Brownem se dali na útěk.

Johnson tvrdí, že zatímco běželi, policista na oběť vystřelil a trefil ji jednou zezadu, načež se Brown obrátil a zvedl ruce. Policista mladíka trefil několikrát, až nakonec padl k zemi.

Očitých svědků bylo víc. Jednou z nich je i Tiffany Mitchellová, jejíž výpověď vyznívá v podobném duchu.

I ona popsala, že vše začalo přetahováním u auta, přičemž Wilson vystřelil ještě z vozu, a když mladíci utíkali, vystoupil a střílel znovu. Televizi CNN nicméně sdělila, že přetahování u auta spíše naznačovalo, že se policista snažil Michaela vtáhnout dovnitř, zatímco mladík se odtahoval.

"Michael sebou trhnul, jako by byl zasažen, otočil se a postavil se se zdviženýma rukama tváří k policistovi," vylíčila. "Strážník pokračoval ve střelbě, dokud se (Brown) nesložil k zemi."

Svědky udivuje zejména fakt, že Wilson střílel, když mladík utíkal ze scény.

Policie mluví sporadicky

Rvačku připouští i úřady. Podle santlouiského policejního šéfa Jona Belmara se strážník snažil vystoupit z vozu, ale jeden z dvojice Afroameričanů ho zřejmě zatlačil zpátky na sedadlo a fyzicky ho napadl.

Policisté stráží ulici poblíž Fergusonu.
Policisté stráží ulici poblíž Fergusonu. | Foto: Reuters

V prohlášení, jež bylo zveřejněno den po incidentu, uvedl, že podle všeho došlo i k přetahování o policistovu zbraň a ještě ve voze došlo nejméně k jednomu výstřelu, načež strážník vystoupil a střelil Browna.

Podle Belmara byla vzdálenost výstřelu, který Browna zasáhl, asi deset metrů.

Podrobnosti policie kvůli probíhajícímu vyšetřování odmítá sdělit. Místní sbor tedy ještě nezveřejnil ani souhrnnou zprávu o incidentu, ani oficiální pitevní zprávu.

Násilnosti ve městě navíc pomáhá rozdmýchávat i fakt, že valnou většinu policistů v povětšinou černošském předměstí tvoří běloši.

Holder nařídil další pitvu

Výsledky zatím poslední pitvy, kterou na žádost rodiny podnikl soukromý patolog Michael Baden, byly představeny v pondělí. Podle jejích závěrů byl Brown zasažen nejméně šestkrát, z toho dvakrát do hlavy a čtyřikrát do pravé ruky. Zabila ho zřejmě jedna z kulek do hlavy.

Foto: Reuters

Pitva sice naznačila, co se mohlo během incidentu stát, ale její závěry podle všeho nejsou nezvratné.

Zpráva patologa nemusí vždy nabízet stoprocentní vysvětlení, spíše naznačuje okruh možností, co se mohlo přihodit. Někdy je ale nelze ověřit.

Jedno ze zranění na pravé ruce mohlo - ale také nemuselo - vzniknout tak, že se mladík pokoušel chránit si obličej zdviženou paží. Druhou možností je, že Brown v danou chvíli stál ke strážníkovi zády.

Soudní patolog Shawn Parcells, jenž pitvě asistoval, uvedl, že jedna z ran na hlavě naznačuje, že mladík byl v předklonu, když ho střela zasáhla. Na kůži mladíka navíc nebyly nalezeny stopy střelného prachu, což naznačuje, že nebyl zastřelen z bezprostřední blízkosti. Vzdálenost musela být zřejmě větší než půl metru.

Do vyšetřování se vložila i federální vláda. Ministr spravedlnosti Eric Holder nařídil co nejdříve provést další pitvu. Incident na místě vyšetřuje několik desítek agentů FBI. Ve středu by také měla porota v Missouri začít na základě důkazů posuzovat, zda bude srážník Wilson čelit žalobě.

 

Právě se děje

Další zprávy