Referendum o EU? Osud Británie možná určí i Irové či Malťané

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
25. 5. 2015 13:11
O setrvání či vystoupení z evropského společenství nemají rozhodovat bezmála miliony občanů EU, kteří v Británii žijí. Skoti by rádi zapojili i 16leté voliče.
David Cameron a Jean-Claude Juncker na květnovém setkání v Rize. Ilustrační foto.
David Cameron a Jean-Claude Juncker na květnovém setkání v Rize. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn/Brusel - Právo hlasovat v britském referendu o vystoupení země z Evropské unie budou mít zřejmě tytéž skupiny lidí jako při všeobecných volbách.

Počítá s tím alespoň vláda staronového premiéra Davida Camerona, který se v pondělí sejde s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem.

"Žádný Brit mladší 58 let neměl slovo ohledně členství Spojeného království v Evropské unii," cituje server BBC zdroj z Downing Street č. 10. "Je načase dát lidem právo si vybrat - zůstat, nebo odejít."

Kromě kovaných rodáků tak budou moct k urnám vyrazit také Irové, Malťané a Kypřané a další obyvatelé Commonwealthu (Společenství národů - pozn. red.), kteří ve Spojeném království žijí.

Další občané EU by rozhodnutí mohli "oslabit"

Ostatní občané EU, kteří mohou ve Velké Británii volit během lokálních voleb a v případě voleb do Evropského parlamentu, slovo podle všeho nedostanou.

"Pro naši zemi je to důležité rozhodnutí. Takové, které se týká budoucnosti Spojeného království. Proto si myslíme, že je důležité, aby Britové, Irové a občané Commonwealthu byli těmi, kdo budou rozhodovat."

Takový plán nepochybně uvítal například lídr euroskeptické strany UKIP Nigel Farage, souhlasí s ním ale například i bývalý konzervativní ministr obrany a euroskeptik Liam Fox. "Je to odpovídají reakce vlády. Dovolit občanům EU, aby hlasovali v našem referendu, by bylo nepřijatelným oslabením hlasu Britů." Na území Spojeného království žije téměř 2,8 milionu občanů dalších zemí EU.

Hlasovat ale budou moct také občané království, kteří žijí v zahraničí - ale pouze ti, co domovinu opustili před maximálně 15 lety. Výjimečně volební lístky budou moct odevzdat také členové Sněmovny lordů – tedy horní komory britského parlamentu – či obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru.

Snižte věkovou hranici, žádají labouristé a SNP

Labouristická strana a Skotská národní strana (SNP) nicméně žádají, aby se v případě referenda snížila věková hranice pro oprávněné voliče. Hlasovat by podle nich měli už dospívající od 16 let věku - tak jako tomu bylo i loni v případě referenda o nezávislosti Skotska.

"Teenageři mají vlastní obří zájem na tom, zda zůstaneme v EU, nebo ji opustíme," cituje server The Guardian zdroj z řad labouristů.

"Nesouhlasím s referendem ohledně členství v EU. Pokud se ale uskuteční, má Cameron odpovědnost pomoci zajistit, aby to byla obohacující a otevřená debata," uvedl šéf SNP ve Westminsteru Angus Robertson s tím, že budoucnost patří mladým lidem. "Musí v tom mít slovo," zdůraznil.

Hlasovat by měly části království i jednotlivě, tvrdí SNP

Robertson navíc upozornil, že vzhledem k oslabenému mandátu Cameronových konzervativců, kterým se ve Skotsku v britských parlamentních volbách na začátku května podařilo získat pouze jediné křeslo, bude se SNP snažit prosadit dovětek, který zajistí, aby žádná z jednotlivých částí Spojeného království nemusela z EU odejít proti své vůli. Cameron už obdobný požadavek SNP loni odmítl.

"Pokud Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko každý zvlášť i dohromady coby Spojené království jako celek neodhlasují odchod z EU, Británie by zůstala členským státem," představil Robertson návrh SNP.

Referendum by se mělo konat nejpozději do konce roku 2017, je ale celkem pravděpodobné, že se uskuteční už příští rok. Už tento čtvrtek by měl být ve Westminsteru představen příslušný zákon.

Cameron objíždí Evropu

Camerona čeká celá řada schůzek s představiteli Evropské unie i jejích jednotlivých členských zemí. Tento týden by se měl setkat například s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou, dánskou premiérkou Helle Thorning-Schmidtovou nebo polskou premiérkou Ewou Kopaczovou. Chce s nimi probrat možnosti změn dotýkajících se členství Spojeného království v EU.

Cameron by se chtěl osobně setkat s představiteli všech členských států ještě před setkáním Evropské rady na konci června, kdy má představit podrobnosti ohledně svého reformního plánu.

 

Právě se děje

Další zprávy