Merkelová: Omezit pracovní trh? To raději odchod Britů z EU

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
3. 11. 2014 8:22
O svobodě pohybu a omezení množství přistěhovalců mířících do Británie hovoří v poslední době premiér David Cameron.
David Cameron a Angela Merkelová.
David Cameron a Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín/Londýn - Než omezovat pohyb pracovních sil, to ať raději Britové z Evropské unie odejdou.

Takový je podle časopisu Der Spiegel postoj německé kancléřky Angely Merkelové k opakovaným výrokům z Londýna, že zvažuje omezení přistěhovalectví z Unie.

Cameron v úzkých

Britský premiér David Cameron již dříve slíbil voličům, že v případě svého vítězství v parlamentních volbách na jaře příštího roku uspořádá referendum o setrvání země v EU.

Před plebiscitem se ale bude snažit vyjednat nové, výhodnější podmínky členství, které by hovořily pro setrvání Británie v Unii, podotýká BBC.

Jedním z témat, o kterých chce prý Cameron s unijními představiteli jednat, je právě svoboda pohybu a omezení množství přistěhovalců mířících do Británie.

Merkelová ale prý podle německého časopisu dala jasně najevo, že stáhne svou podporu britskému členství v Evropské unii, jestliže Londýn bude na reformě imigrační politiky EU trvat. Je to vůbec poprvé, kdy německá kancléřka připustila, že britský exit z EU je možný, poznamenal k tomu Der Spiegel.

Lidí z ciziny přibývá

Cameronova vláda konzervativců a liberálních demokratů jedná pod tlakem euroskeptického křídla Konzervativní strany a zvyšující se popularity nacionalistické a protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Ta těží z tvrdé kritiky EU a množství přistěhovalců v zemi a již dosáhla významných volebních vítězství.

Podle oficiálních statistik přišlo z EU do Británie od března 2013 do března 2014 na 131 000 pracovníků, což bylo o 95 000 více než v předchozích 12 měsících.

Londýn také zdůrazňuje, že nezaměstnanost občanů EU v Británii se ve druhém letošním čtvrtletí zvýšila o 17 procent oproti stejnému období loňského roku.

 

Právě se děje

Další zprávy