Vyplatí se Britům zůstat v EU? Zkoumá tajně centrální banka

ČTK ČTK
23. 5. 2015 18:38
Britský premiér David Cameron slíbil uspořádat referendum o setrvání Británie v EU do konce roku 2017.
Německá kancléřka a britský premiér na summitu EU. Bude to platit i v budoucnosti?
Německá kancléřka a britský premiér na summitu EU. Bude to platit i v budoucnosti? | Foto: Reuters

Londýn - Britská centrální banka Bank of England (BoE) plánuje provést analýzu finančních rizik možného odchodu Británie z Evropské unie. Banka ve svém oficiálním prohlášení potvrdila e-mail o tomto důvěrném výzkumném projektu, který byl omylem zaslán redaktorovi britského listu The Guardian.

Britský premiér David Cameron slíbil uspořádat referendum o setrvání Británie v EU do konce roku 2017.

"Informace související s plánovanou důvěrnou prací banky na možných důsledcích národního referenda ohledně členství Británie v Evropské unii si našla cestu na veřejnost, a to kvůli internímu e-mailu odeslanému nedopatřením vnější straně," uvedla banka.

Vysoký představitel BoE podle The Guardian v tomto e-mailu uvedl, že projekt by měl zůstat před novináři i většinou pracovníků banky utajený. Lidem, kteří by se na projekt ptali, mělo být podle e-mailu řečeno, že analýza nesouvisí s plánovaným referendem o setrvání Británie v EU a pouze zkoumá širokou škálu otázek kolem evropské ekonomiky, které centrální banku znepokojují.

Banka v oficiálním prohlášení uvedla, že nechce o plánované analýze hovořit v předstihu. Dodala, že o podrobnostech projektu bude informovat ve "vhodném čase".

 

Právě se děje

Další zprávy