Recese má první válku nacionalismu, bojují Indie a Čína

Martin Novák Martin Novák
10. 2. 2009 8:12
Indie zvedla cla na čínskou ocel a zakázala dovoz zboží
Foto: Reuters

Dillí - Finanční krize probouzí ze spánku duchy protekcionismu a hospodářského nacionalismu, obává se řada ekonomů i politiků z celého světa.

Mezi nimi i český premiér Mirek Topolánek. Ten se ohradil proti výrokům francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho o tom, že francouzské automobily by se měly vyrábět ve Francii a ne v zahraničí, například v České republice.

Krize už přinesla i první vážný spor týkající se protekcionismu a ochrany domácího trhu. Netýká se ale Francie a dokonce ani Evropy. Do konfliktu se dostaly dva nejlidnatější státy planety. Indie a Čína.

Čínská vláda je rozhořčena a vyhrožuje, že si na Indii bude stěžovat u Světové obchodní organizace. Mezi Pekingem a Dillím to jiskří.

Co se tedy vlastně stalo?

Demonstrace členů a sympatizantů Indické komunistické strany v Kalkatě.
Demonstrace členů a sympatizantů Indické komunistické strany v Kalkatě. | Foto: Reuters

Indický kabinet se rozhodl v lednu zakázat dovoz mnoha čínských hraček. Pak následovala další omezení, namířená proti čínskému exportu.

Restrikce zasáhly dovoz čínské oceli, textilu a petrochemických výrobků. Zákaz dovozu čínských hraček má platit minimálně půl roku.

Ačkoliv Dillí oficiálně uvádí, že důvodem zákazu jsou obavy ze zdravotní závadnosti hraček, nezávislí analytici a novináři v indické metropoli se podle deníku Wall Street Journal domnívají, že vláda jednoduše chrání domácí průmysl před zahraniční -  v tomto případě čínskou - konkurencí.

Omezení dovozu ocelářských či textilních výrobků už se indická vláda ani neobtěžovala vysvětlit.

Rozladění Číňané chtějí spor řešit na úrovni Světové obchodní organizace (WTO).

"Jsme vážně znepokojeni tím, že Indie omezuje volný pohyb čínských výrobků v takové míře za tak krátkou dobu," uvedlo čínské ministerstvo obchodu.

Indický ministr obchodu a průmyslu Kamál Nás na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
Indický ministr obchodu a průmyslu Kamál Nás na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. | Foto: Reuters

Indie a Čína se v důsledku globální krize dostávají do problémů. Jejich ekonomický růst bude mnohem nižší než v uplynulých letech a v obou zemích také roste nezaměstnanost.

Podle čínských statistik ztratilo v zemi práci v uplynulých měsících na dvacet milionů dělníků z venkova, kteří pracovali na stavbách a dalších projektech ve velkých městech.

Indická ekonomika poroste podle odhadů o pět až šest procent. V posledních třech letech to bylo vždy nad devět procent. Jen během loňského prosince ztratilo práci půl milionu Indů, převážně zaměstnanců drobných a středních podniků.

Shodou okolností čínští i indičtí politici varovali před protekcionismem na nedávném Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Oba asijští obři mají za sebou desetiletí nepříliš přátelských vztahů. V letech 1962 spolu svedli válku o sporné pohraniční území a v indicko-pákistánském konfliktu Čína obvykle stála spíše na straně Pákistánu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rychlobruslařka Zdráhalová ovládla na SP divizi B na kilometru

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová na Světovém poháru v Naganu ovládla divizi B v závodu na 1000 metrů a zajistila si tak pro příští díl seriálu start mezi nejlepšími na této trati. Třiadvacetiletá česká reprezentantka zajela čas 1:16,225 a o dvě sekundy si tak vylepšila sezonní maximum.

Zdráhalová se dnes stejně jako Martina Sáblíková představí i v závodě na 3000 metrů, ve kterém budou obě startovat v divizi A. Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková bude hájit vedení v průběžném pořadí SP, v závěrečné rozjížďce nastoupí společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady.

před 1 hodinou

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy