"Rusko je třeba potrestat, stojíme při vás." Spojenci vyjadřují Česku jasnou podporu

Sobotní prohlášení premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) o tom, že byli do výbuchu ve Vrběticích v roce 2014 zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU, silně rezonuje i v zahraničí. Česku, které je také členem Evropské unie (EU) i Severoatlantické aliance (NATO), vyjádřily podporu třeba Spojené státy, Kanada nebo Ukrajina.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Už v sobotu na zjištění českých bezpečnostních složek, o kterém informovali Babiš a Hamáček v sobotu na tiskové konferenci, reagovaly třeba USA nebo Lotyšsko. 

"Lotyšsko vyjadřuje solidaritu s našimi českými spojenci ohledně rozhodnutí vyhostit 18 ruských špehů vydávajících se za diplomaty," napsal na Twitteru lotyšský ministr zahraničních věcí Edgars Rinkévičs.

Ten také připomněl, že si exploze ve Vrběticích před sedmi lety vyžádala dva mrtvé. "Podvratná činnost ruských agentů, která způsobila výbuch muničního skladu a smrt nevinných lidí, je trestuhodná, viníci musí být potrestáni," sdělil.

Slova podpory zazněla i od americké ambasády v Praze. "USA stojí při svém stálém spojenci, České republice. Oceňujeme její významné rozhodnutí přivést Rusko k odpovědnosti za jeho nebezpečné jednání na českém území," napsala na Twitteru zástupkyně velvyslance Jennifer Bachusová.

Velvyslanectví si také podle Bachusové váží kroků, na základě kterých Rusko musí nést následky svých nebezpečných činů na české půdě. Hamáček v sobotu oznámil, že Česko kvůli podezření z účasti ruských služeb na výbuchu ve Vrběticích vyhostí 18 pracovníků ruského velvyslanectví.

V neděli se přidaly další země, mezi nimi i Velká Británie. "Jsme odhodláni postavit osoby odpovědné za útok v Salisbury před soud a chválíme kroky českých úřadů, které činí totéž," uvedl v prohlášení tamní ministr zahraničí Dominic Raab s tím, že Rusko musí s takovými útoky přestat.

Raab tak připomněl útok na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury před třemi lety. Čeští kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích pátrají podle fotografií a jmen z pasů po stejných mužích, kteří jsou podezřelí právě i z otravy Sergeje Skripala a jeho dcery Julije.

Velká Británie podle Raaba "plně podporuje své české spojence, kteří ukázali, kam až jsou ruské zpravodajské služby ochotny zajít ve svých snahách provádět nebezpečné a škodlivé operace v Evropě".

Britský velvyslanec v Praze Nick Archer již v sobotu uvedl, že se britští představitelé vyjádří až následující den. V sobotu totiž Británie držela smutek kvůli úmrtí prince Philipa, vévody z Edinburghu.

Také slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok odsoudil "podvratné aktivity proti bezpečnosti Česka". Ve vyjádření na Twitteru zdůraznil, že ČR představuje pro Slovensko nejbližšího souseda a spojence. Později se k němu přidala i prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová, podle níž Slovensko pozorně sleduje podezření z podvratných akcí, jež jsou vedeny ze zahraničí.

Česko má spojence také v Kanadě, jak vyplývá z prohlášení kanadského velvyslanectví v Praze. "Pozorně situaci sledujeme, Kanada a Česká republika stojí bok po boku jako spojenci v NATO," napsalo velvyslanectví pro server Deník N.

Na situaci reagovala rovněž Ukrajina, jejíž vztahy s Ruskem se v posledních dnech ještě stupňují. Tamní šéf resortu zahraničí Dmytro Kuleba ve svém vyjádření napsal, že Ukrajina dobře zná obdobné metody ze strany Ruska. "Podobné kroky by neměly zůstat nepotrestány," zdůraznil také.

Na události kolem Vrbětic a potažmo zejména vyhoštění 18 diplomatů reagují také všechna velká světová média. Třeba britský zpravodajský server BBC News a britské deníky, jako například The Guardian, na svých prvních stránkách upozorňují na souvislost kauzy s otravou Sergeje Skripala.

Americká agentura AP v obsáhlé zprávě o vypovězení ruských diplomatů z Česka zdůrazňuje, že USA vyjádřily prostřednictvím své chargé d’affaires v Praze Jennifer Bachusové podporu. Agentura také připomíná, že české oznámení přišlo jen dva dny poté, co USA vyhostily 10 ruských diplomatů a uvalily sankce na desítky jednotlivců a firem. Napojení Ruska na explozi ve Vrběticích je tématem i pro německá či polská média.

Video: Policisté prohledávají epicentrum výbuchu ve Vrběticích (28. 6. 2016)

Policisté prohledávají epicentrum výbuchu ve Vrběticích (28. 6. 2016) | Video: Policie ČR
 

Právě se děje

před 49 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy