Praha (od naší spolupracovnice) - Zatímco český poslanec David Rath, který už skoro dva měsíce snáší "tortury" v litoměřickém vězení, se může jen dvakrát do týdne koupat v teplé vodě, vězněná ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková, k níž se přirovnával, by se ve své charkovské cele mohla v masážní sprchové kabině cachtat třeba denně.
K dispozici měla polohovací postel, plazmovou televizi, automatickou pračku i lednici plnou dobrot. Nebýt zdravotních potíží, "užívala" by si tento "luxus" doteď. Vězeňský přepych pro ni tamní správa nápravných zařízení připravila, aby si "neuřízla ostudu" před pozorovateli z Evropy.
Vylepšit image se však Ukrajině nepodařilo. A nezvyklý nadstandard neocenila ani sama vězeňkyně.
Paralela Tymošenková - Rath
Svým přirovnáním k političce, která si odpykává sedmiletý trest za údajné zneužití úředních pravomocí, si bývalý středočeský hejtman přátele nezískal. Na "politického vězně" její úrovně zatím zjevně nemá.
Snad jen na úplném začátku vězeňského příběhu populární opoziční vůdkyně se objevila jistá paralela. Poprvé byla Tymošenková zadržená v roce 1995 na ukrajinském letišti, když celní kontrola v jejím zavazadle objevila kupu peněz, jejichž původ nedokázala kloudně vysvětlit.
Tehdy si prvně zkusila pobyt na samotce, kde byly podmínky daleko tvrdší, než má nyní Rath.
Úklid v cele
"Byla jsem na uvěznění připravena... Vozila jsem s sebou vždy tašku s nezbytnými věcmi... Je hrozné, když tě strkají do auta a kolem tebe je spousta velkých mužů z policejního komanda. Když ti berou otisky prstů a namažou je tak, že ti snad chtějí otisknout polovinu těla," popsala později své zážitky.
"Bála jsem se udělat krok... Místnost byla tak malá, že by tam dva ani neprošli. Na okně byl velký kus plechu. V cele byla příšerná špína. Požádala jsem o hadr a umyla podlahu, stěny i klozet. Jinak bych tam nemohla existovat," vzpomínala na své vězeňské začátky.
Když se do cely dostala loni na podzim už potřetí, nemusela pracně uklízet. Vězeňská správa se postarala, aby se jí tam "líbilo". Podle snímků, které vězeňská správa zveřejnila počátkem letošního roku, vězeňský "apartmán" připomínal spíše slušný hotelový pokoj.
Odsouzená Tymošenková ve fotkách:
Vězeňský hotel
Postele zdobily přehozy s volánky a zamřížovaná okna maskovaly nařasené záclonky. V místnosti o velikosti 37 metrů, původně určené pro sedm lidí, byly plovoucí podlahy a koberečky.
V kuchyňce se skvěla mikrovlnka, lednice, konvice i dřez. V růžově vykachlíkované koupelně byl mimo sprchové kabiny a umyvadla instalován také bidet.
Mimo těchto vymožeností v cele nechyběly kamery, které vězněnou ženu sledovaly ve dne v noci. Tymošenková tímto "luxusem" pohrdla a z charkovské kolonie vzkázala, že jde o "Potěmkinovu vesnici". Prezidenta Viktora Janukovyče obvinila, že komedii využívá pro svou propagandu, a vybídla ho, aby i on šel "relaxovat" do podobného resortu.
Kvůli vyhřezlé ploténce byla Tymošenková v dubnu převezená do městské nemocnice a zatím není jasné, zda a kdy se do svého "přepychu" vrátí. Ve vězení se na rozdíl od Ratha nemusela přizpůsobit vězeňskému řádu. Prakticky po celou dobu pobytu v cele byla totiž upoutána na lůžko.
Místo na otoman
Přestože světoví politici žádají její propuštění a rodina i obhajoba trvají na její nevině, hrozí, že si nachystaného "pohodlí" ještě užije.
Nadstandardní podmínky měla expremiérka připravené i před několika dny v charkovské soudní síni, kde začal nový proces za údajnou defraudaci státních prostředků a daňové úniky. Zatímco běžně jsou vězni při přelíčení umístěni v kleci, pro opoziční političku byla nainstalována honosná konstrukce z kovu a skla, do které se prý pohodlně vejde i polohovací otoman.
Interiér zdobily obrazy, květiny a koberce a přelíčení se mělo přenášet na čtyři obrazovky. Obviněná se však ze zdravotních důvodů nedostavila, představení tak má pokračovat příští měsíc.
Podle ukrajinského zákona by všichni vězni měli být drženi ve stejných podmínkách a žádná privilegia se nepředpokládají. Má se ovšem za to, že kdo si připlatí, nemusí strádat.
Privilegia pro politické vězně?
Navíc právě "političtí" na tom bývají lépe než obyčejní kriminálnici. I když ne všichni. Bývalý ministr vnitra Jurij Lucenko, který si také odpykává trest za údajné zneužití pravomocí, tvrdil, že v kyjevské Lukjanivské věznici, kde byl ve vyšetřovací vazbě, to vypadá jako v mučírně z 19. století.
"Drží mne v cele o devíti metrech čtverečních," tvrdil Lucenko.
"Na oknech jsou tři vrstvy mříží, na dveřích pět zámků. Železné palandy, cihlový stůl a židle. Je tady ale televize," popsal svou kobku. Letos v březnu byl ale přeřazen do mírnějších podmínek. "Je tady normální světlo, dřevěné postele, stůl, skříň a dokonce porcelánové nádobí," radoval se v rozhovorech pro ukrajinská média.
Největší radost pak prý podle manželky měl ze záchodové mísy, neboť v bývalé cele byla pouze díra v podlaze.
Nehasím, co mě nepálí
Díky "politickým" vězňům se problémy nápravných zařízení na Ukrajině dostaly, podobně jako v Česku, do popředí zájmu médií. Za mřížemi se tam totiž poslední dobou ocitlo hned několik vysokých státních úředníků. A ti se zhrozili, když zjistili, v jak otřesných podmínkách vězni žijí.
Alarmujícím stavem se letos na jaře dokonce zabýval parlament. Tymošenková pak ve vězení připravila návrh koncepce justiční reformy, kterou chce po propuštění prosazovat.
Pozorovatelé však poukazují na to, že mnozí politici se o problém začali zajímat, teprve když je to začalo pálit osobně. Studené sprchy nebo krátké vycházky jsou přitom to nejmenší, na co by si ukrajinští "prominenti" chtěli stěžovat.
Jak ve Sněmovní rozhodli o vydání Ratha: