Živě z Kyjeva: Návrat Stalina, 100 let pro Tymošenkovou

Martin Novák Martin Novák
23. 5. 2012 6:00
Reportáž z Ukrajiny, kde na dva týdny začíná fotbalové Euro 2012
Připomínka stalinských represí z roku 1937 na demonstraci.
Připomínka stalinských represí z roku 1937 na demonstraci. | Foto: Martin Novák

Kyjev (od našeho zpravodaje) - Náměstí nezávislosti, známé jako Majdan, bylo epicentrem ukrajinské oranžové revoluce před osmi lety. Na tehdejší statisícové davy, protestující proti zmanipulování volebních výsledků a pak slavící vítězství, už zbyly spíše trpké vzpomínky.

Vůdkyně oranžové revoluce Julija Tymošenková je ve vězení, kam ji poslal muž, tehdy během revoluce poražený, Viktor Janukovyč.

Na Majdanu se staví tribuna pro fotbalové mistrovství Evropy, protože náměstí bude uprostřed pěší zóny, vyhrazené fanouškům. Míče v různých podobách a reklamy, spojené s Euro 2012, jsou všude, kam se člověk podívá.

A politická shromáždění? Jsou, ale malá. Nesrovnatelná s oranžovou revolucí. Na náměstí se sešlo několik stovek lidí, kteří tvrdí, že Janukovyčova vláda oklešťuje právo svobodně se scházet a protestovat.

Není Stalin, ale rád by aspoň trochu byl

Nechybí transparent, varující před návratem do roku 1937, kdy stalinské čistky poslaly do vězení a na smrt statisíce Ukrajinců. "Janukovyč není Stalin, ale nepochybuji, že by takovou moc rád měl," usmívá se demonstrant rozdávající letáky.

Jeden z opozičních poslanců v rámci happeningu spoutává demonstranty řetězem, parodujíce přístup současné vlády ke svobodě shromažďování.

Fanouškům, kteří už brzy přijedou na Euro 2012 do Kyjeva, Lvova, Charkova a Doněcku, ve shromažďování nikdo jistě bránit nebude. Přijedou ale na Ukrajinu, která se původně těšila na pořádání šampionátu, ale znáte to: Když se někdo moc těší, bývá potom zklamán…

Poslanec ,,spoutává" řetězem protestující.
Poslanec ,,spoutává" řetězem protestující. | Foto: Martin Novák

Sedmiletý trest vězení pro Tymošenkovou, bývalou premiérku a Janukovyčovu sokyni v prezidentských volbách, za podpis údajně nevýhodné smlouvy o nákupu plynu s Ruskem vrhlo na ukrajinskou část šampionátu stín. Někteří evropští politici odmítají přijet a vůbec se stýkat s Janukovyčem.

"Bohužel už teď je třeba říci, že velkou šanci, kterou Ukrajina měla, promarnila. Politické problémy a způsob zacházení s Tymošenkovou šampionát zkazily," soudí Lesja Orobecová, poslankyně parlamentu za opoziční stranu Fronta změny. Právnička, o které se hovoří jako o možné budoucí Tymošenkové.

Její Fronta změny pracuje se stranou Vlast Julije Tymošenkové a dalšími formacemi na vytvoření jednotného bloku, který by v říjnových parlamentních volbách porazil Stranu regionů Viktora Janukovyče a její spojence.

Ve své poslanecké kanceláři, vzdálené jen několik kroků od prezidentského paláce, ale Orobecová varuje před bojkotem Eura. Podle ní to nikomu nepomůže, spíše se Janukovyč a jeho lidé ještě více zatvrdí.

"Bojkot olympijských her v Moskvě také nezměnil Sovětský svaz. Naopak posílil radikální, konzervativní politiky," soudí poslankyně.

Prezidentský palác, kde na začátku roku 2010 Viktor Janukovyč vystřídal hlavního protagonistu Oranžové revoluce Viktora Juščenka. V sovětských časech zde sídlil Ústřední výbor Komunistické strany Ukrajiny.
Prezidentský palác, kde na začátku roku 2010 Viktor Janukovyč vystřídal hlavního protagonistu Oranžové revoluce Viktora Juščenka. V sovětských časech zde sídlil Ústřední výbor Komunistické strany Ukrajiny. | Foto: Martin Novák

Podle ní vláda nedostála slibům, že fotbal přitáhne zahraniční investory. Stavba stadionů a veškeré infrastruktury se platily ze státního rozpočtu, navíc třeba silnice ze západní Ukrajiny do Kyjeva zůstala rozestavěná.

"Z krátkodobého hlediska je pozitivní, že kvůli Euru parlament schválil zákon o zákazu kouření v barech a restauracích," uvádí Orobecová.

Ukrajinská vláda tvrdí, že se nic neděje. Přestože evropští politici varují, že Ukrajina se vzdaluje od demokracie a Asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou, ač hotová, zůstává neratifikovaná kvůli nespokojenosti Bruselu s politickým vývojem v zemi.

A summit středoevropských a východoevropských státníků v Jaltě musel Janukovyč zrušit, protože většina odřekla účast. Mezi nimi i Václav Klaus.

Nejsme v izolaci, Tymošenkovou nepotřebujeme

Prezident ovšem trvá na tom, že Ukrajina není v izolaci. "Se žádnou evropskou zemí se naše vztahy nezhoršily. Se žádnou," uvedl v neděli večer v televizním rozhovoru.

Dva roky stará vzpomínka. Předvolební billboard Julije Tymošenkové v centru Kyjeva. V prezidentských volbách tehdy prohrála s Janukovyčem a začala tak její cesta do vězení.
Dva roky stará vzpomínka. Předvolební billboard Julije Tymošenkové v centru Kyjeva. V prezidentských volbách tehdy prohrála s Janukovyčem a začala tak její cesta do vězení. | Foto: Martin Novák

Premiér Mykola Azarov, bývalý šéf daňového úřadu, zase tvrdí, že Evropa Ukrajině nerozumí a že "politiku, jakou prováděla Tymošenková, nepotřebujeme a nebudeme potřebovat dalších sto let."

Podle nyní vládnoucí Strany regionů je totiž Tymošenková symbolem nejhorší korupce a populismu. Nejen jako politička, ale i jako podnikatelka z dob, kdy obchodovala v devadesátých letech s ruským plynem.

Podle analytika Igora Ševljakova z Mezinárodního centra politických studií, založeného kdysi v Kyjevě nadací George Sorose, chce Janukovyč konsolidovat svoji moc a je otázkou, zda zajde tak daleko, aby zfalšoval nebo zmanipuloval výsledky voleb.

"Chce vládnout bez zasahování zvenčí, lidem kolem něj jde hlavně o pevné uchopení moci a osobní bohatství. Proto je z jeho pohledu pozitivní, že dohoda s Evropskou unií není ratifikována, i když oficiálně tvrdí opak," říká Ševljakov.

Spojení s Ruskem? Ani to ne

Nedomnívá se však, že by to automaticky znamenalo příklon Ukrajiny do náruče Ruska, jak se obávají například Karel Schwarzenberg nebo polský prezident Bronislav Komorowski.

"Putinův návrh, aby Ukrajina vstoupila do celní unie s Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem, Janukovyč zcela jistě nepřijme. I to by pro něj znamenalo potenciální omezení moci. Navíc podnikatelé a oligarchové, kteří jsou na něj napojeni, na tom nemají zájem. Pro ně je Rusko konkurence," soudí Ševljakov.

Shon před fotbalovým šampionátem a politické spory nechávají početnou armádu kyjevských toulavých psů v klidu...
Shon před fotbalovým šampionátem a politické spory nechávají početnou armádu kyjevských toulavých psů v klidu... | Foto: Martin Novák

V souvislosti s Eurem 2012 je paradoxní, že během kandidatury Ukrajiny a Polska, když se rozhodovalo o tom, kdo získá pořadatelství, Tymošenková a Janukovyč spojili své síly a během propagační kampaně pózovali fotografům a kameramanům vedle sebe…

Velkou neznámou Ukrajiny je fenomenální boxer Vitalij Kličko. Tedy samozřejmě nikoliv jako sportovec, ale jako politik. Jeho strana s přiléhavým názvem Udar (Úder, jde ale o zkratku názvu Ukrajinská demokratická aliance za reformy) má velkou šanci získat dost hlasů.

Ačkoliv se Kličko hlásí k opozici proti Janukovyčovi, podle Orobecové je jeho postoj nejasný. Prý opravdu kličkuje.

"On často mění formulace. Někdy například říká, že chce být konstruktivní nebo umírněnou opozicí. Nevíme, co to znamená. Špatně se s ním jedná," říká poslankyně.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy