Živě: Ponuré místo bez oken. Tady žije Tymošenková

Martin Novák Martin Novák
25. 5. 2012 11:00
Reportáž zpravodaje Aktuálně.cz z místa, kde vězní vůdkyni ukrajinské opozice
Charkovská věznice, která má být na sedm let domovem Tymošenkové.
Charkovská věznice, která má být na sedm let domovem Tymošenkové. | Foto: Reuters

Charkov (Od našeho zpravodaje) - Před dvěma lety sahala Julija Tymošenková po vítězství v ukrajinských prezidentských volbách, ale možnost pobývat v prezidentském paláci s krásným výhledem na Kyjev a řeku Dněpr jí unikla.

Vyhrál její soupeř Viktor Janukovyč a po procesu, ve kterém loni na podzim dostala sedmiletý trest vězení za smlouvu o údajně nevýhodném nákupu ruského plynu, se stěhovala na mnohem horší adresu.

Do ženské věznice na velmi nehostinném, ponurém předměstí Charkova na severovýchodě země. Část budovy, otočená do ulice, má zazděná okna, takže vězenkyně ani nemohou vidět kaštanovou alej, která vykukuje za ostnatými dráty a vysokou cihlovou zdí.

Tohle je místo, které způsobuje rostoucí izolaci Ukrajiny a ohrožuje fotbalové mistrovství Evropy, které v červnu začne v Polsku a na Ukrajině a na které se Ukrajinci tolik připravovali...

Obvinění z vraždy

Prezident Janukovyč zatím nenaznačil, že by se chystal své hlavní opoziční soupeřce udělit milost. Naopak. Rozjíždí se další proces, ve kterém je jednapadesátiletá politička obžalována ze zpronevěry a krácení daní.

Dokonce se připravuje i obvinění z toho, že si Tymošenková v polovině devadesátých let objednala vraždu politika a byznysmena Jevhena Ščerbana, zastřeleného i s manželkou v listopadu 1996 na letišti v Doněcku.

Fotografie Tymošenkové na plotě před vjezdem do nemocnice.
Fotografie Tymošenkové na plotě před vjezdem do nemocnice. | Foto: Reuters

Fotbalový šampionát ale nestráví vůdkyně Oranžové revoluce z roku 2004 ve věznici, ale v nedaleké železniční nemocnici. Prý nejlepším zdravotnickém zařízení v Charkově.

Přitom tam vede nenápadná cesta, plná výmolů. U brány hlídá několik neozbrojených policistů, ale jinak budova zvenčí není nijak viditelně strážena.

"Jsou jen v křídle na patře, kde je. Tam nikoho nepouštějí, jinak je provoz a všechno normální," říká zdravotní sestra, vycházející z vrátnice.

Vedle vstupní brány stojí skupinka žen před fotografií Tymošenkové, připevněné k plotu. Pod ní nápis "Julije, jsme s tebou". "Jsou to zločinci. Janukovyč sám patří za mříže," tvrdí jedna z nich.

Železničářská nemocnice, kde si nyní bývalá premiérka léčí vyhřezlou ploténku a zotavuje se z hladovky.
Železničářská nemocnice, kde si nyní bývalá premiérka léčí vyhřezlou ploténku a zotavuje se z hladovky. | Foto: Reuters

Taxikář Oleg míní, že Tymošenková je ve vězení právem, ale Janukovyč tam patří také. "Oba si nakradli až až, oba tam patří. Ale on jí nepustí. Kdyby vyšla ven a zase se dostala k moci, posadí do vězení ona jeho. Už teď je Janukovyč jednou nohou v kriminále," směje se a dodává, že člověk se zdravým rozumem by už dnes nevolil ani Tymošenkovou, ani Janukovyče.

My nic, to soudy

Jinak to vidí Oleksandr Novak, tajemník Městského výboru (tedy radnice) v Charkově a zástupce předsedy Janukovyčovy Strany regionů v tomto městě, po Kyjevu druhém největším na Ukrajině.

Oleksandr Novak, místopředseda Janukovyčovy Strany regionů v Charkově.
Oleksandr Novak, místopředseda Janukovyčovy Strany regionů v Charkově. | Foto: Reuters

Do jeho kanceláře se jde širokým schodištěm a rozlehlými chodbami s extrémně vysokými stropy a zdobenými reliéfy. Nad hlavami jsou velké křišťálové lustry. Radnice je totiž exemplárním případem stylu, známého jako stalinská gotika. Všechno co největší a nejmonumentálnější.

V samotné pracovně visí jen obraz prezidenta Janukovyče, kterého Novak samozřejmě brání.

"Zahraničí nás kritizuje, ale všechno je v rukou soudu a justice. Ať ty rozhodnou. Pokud se staly nějaké justiční omyly, budou napraveny. Ale rozhodně odmítám politický nátlak, stejně jako politický bojkot fotbalového šampionátu," říká tajemník.

Sjednocování opozice, která chce Janukovyče porazit a chce s tím začít už v říjnových parlamentních volbách, se nebojí. O opozici hovoří jako o "takzvané".

Spolupráce s Brnem

"V parlamentních volbách i ve volbách do městské rady má naše strana jasnou většinu. Pokud se chce takzvaná opozice sjednotit, prosím, je to jejich věc. Ale strach z nich nemám." (V Charkově, stejně jako v jiných městech na východě Ukrajiny, byla podpora Tymošenkové i předchozího prezidenta Juščenka výrazně menší než v Kyjevě a na západě země.)

Náměstí Svobody v Charkově, které je podle místních největší v Evropě. Na délku má skoro 800 metrů. Tady bude zřízena zóna pro fanoušky s devíti velkoplošnými obrazovkami.
Náměstí Svobody v Charkově, které je podle místních největší v Evropě. Na délku má skoro 800 metrů. Tady bude zřízena zóna pro fanoušky s devíti velkoplošnými obrazovkami. | Foto: Martin Novák

Charkov udržuje dlouholeté partnerství s Brnem, což si Novak velmi pochvaluje. "Máme s nimi výborné vztahy, často a rád do Brna jezdím. Nedovedu si představit, že by naši spolupráci tento případ měl ovlivnit," dodává tajemník k negativnímu ohlasu na kauzu Tymošenková v zahraničí.

Bývalá premiérka si v železničářské nemocnici léčí vyhřezlou ploténku a zotavuje se z hladovky. Tu držela na protest proti tomu, že ji dozorci při převozu zmlátili, což ovšem ukrajinská justice popírá.

Zdá se ale být jisté, že říjnové parlamentní volby nestihne. Ačkoliv podle opozice má stále ona největší šanci Janukovyče porazit, mnozí Ukrajinci jí řadu věcí z minulosti nemohou odpustit.

Například její podnikatelské aktivity v devadesátých letech. Vedla firmu Jednotné energetické systémy Ukrajiny, která kupovala ruský plyn a pak ho prodávala ukrajinským podnikům. Podle kritiků za přemrštěnou cenu.

Odtud pochází i obvinění z vraždy Ščerbana, který rovněž působil na trhu s energiemi a byl konkurencí pro Tymošenkovou.

Foto: Martin Novák

Premiér Mykola Azarov tvrdí, že až poté, co její firma z trhu odešla, ruský plyn zlevnil.

Vězení novým začátkem?

Problematické je také její působení v čele vlády po Oranžové revoluci v roce 2004. Zvyšovala penze i platy státních zaměstnanců, veřejně urážela ministry své vlády, chtěla regulovat ceny. Například  nařizovala producentům i prodejcům maximální ceny masa na trhu.

V roce 2010 v předvolební kampani slibovala nový začátek a novou cestu pro Ukrajinu, ale už nedostala šanci ji realizovat. Oznámila však, že ve vězení i teď v nemocnici pracuje na reformách ukrajinské politiky, ekonomiky i justice.

O návštěvy v nemocničním pokoji zřejmě nebude mít nouzi. Západní politici, kteří na Ukrajinu přijedou na fotbal, se s ní zřejmě budou chtít setkat a i oni tak pojedou po oné děravé, úzké silnici, která k momentálně nejsledovanější nemocnici světa vede.

 

Právě se děje

Další zprávy