reklama
 
 

Rámem neprojdu, zpěčoval se Klaus a z parlamentu odešel

26. 7. 2011
Foto: Ludvík Hradilek
Ochranka v Austrálii byla nekompromisní. Bez prověrky Klause nepustila

Canberra - Prezident Václav Klaus o sobě dal po nějaké době zase vědět. Během cesty po Austrálii se odmítl podrobit bezpečnostní prohlídce v tamním parlamentu.

V prostorách parlamentu má studio celostátní televize ABC1, která chtěla s českým prezidentem udělat rozhovor.

S odvoláním na produkční pořadu, v němž měl Klaus účinkovat, o tom informoval server abc.net.au.

"Když spatřil bezpečnostní zařízení, zastavil se a řekl: Tamtudy neprojdu," řekla podle serveru producentka pořadu Michelle Ainsworthová, která na prezidenta Klause čekala, aby ho doprovodila do studia.

Neprojdu, řekl Klaus

Prezidenta prý upozornila, že detektorem prochází všichni, Klaus ale trval na svém. O zádrhelu Ainsworthová informovala člena ochranky parlamentu, ten ale prohlásil, že je mu jedno, o koho jde, přes detektor prý chodí všichni.

"Takže jsem řekla prezidentovi, že nejsou žádné výjimky. Odpověděl: ´Neprojdu tím. Odcházím. Vracím se do hotelu. Jestli chcete se mnou udělat rozhovor, můžete ho udělat tam," informovala produkční. "Neřekl ani na shledanou. Prostě odešel," dodala produkční.

Podle serveru TheAustralian.com.au televize rozhovor z produkčních důvodů mimo budovu realizovat nemohla.

Čtenářův blog:
Je projevem neúcty vyžadovat po hlavě státu, aby procházela bezpečnostním rámem

Prezidentská kancelář rozhodnutí brání

Mluvčí Hradu Radim Ochvat Klausovo rozhodnutí brání. Podle něj jsou rentgenové kontroly ve státních institucích umístěny právě kvůli bezpečnosti prezidentů a ostatních ústavních činitelů, nikoliv obráceně.

"Stejně tak to probíhá u nás na Pražském hradě. Je nemyslitelné, aby hlava státu procházela bezpečnostním rámem, a už vůbec ne, pokud jde o účast v televizním vystoupení," reagoval na dotaz ČTK.

Český prezident na sebe poněkud nestandardním chováním strhl pozornost médií už po dubnové návštěvě Chile. Tehdy se stalo hitem internetu video, zachycující hlavu státu, kterak "krade" protokolární pero.

autoři: Zahraničí, ČTK | 26. 7. 2011

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama