Klaus v Austrálii je dražší než ragby či hvězdný rock

Tereza Šídlová
23. 7. 2011 15:52
Prezident přednáší o oteplování, večeře s ním v Sydney vyjde v přepočtu na 4200 korun
Web institutu, který Klause pozval ohlašuje jeho "Australian Tour 2011"
Web institutu, který Klause pozval ohlašuje jeho "Australian Tour 2011" | Foto: Tereza Šídlová

Praha - Českému prezidentovi Václavu Klausovi se v Austrálii u konzervativního publika dostalo uvítání, jaké mívají hvězdy pop-music.

Na webu think-tanku Institute for Public Affairs (IPA), který si Klause pozval, lákají hosty na jeho přednášky následující upoutávky: Václav Klaus, prezident České republiky, Australské turné 2011.

Lístek na vystoupení českého prezidenta - jedna z přednášek nese název Klimatické změny: nebezpečná víra - stojí kolem 200 australských dolarů, tedy víc, než na koncerty rockových hvězd nebo mezinárodní ragbyové utkání. A to Australané ragby milují.

"Institute of Public Affairs vám s radostí přináší speciální setkání s prezidentem České republiky Václavem Klausem. Václav Klaus je světově známý kritik ideologie globálního oteplování," stojí v rezervačním formuláři na večeři s přednáškou v Sydney na webu organizace, která se označkuje za "think-tank volného trhu".

Evropan za 4200 Kč

Klause na jeho turné čeká podle webu IPA pět akcí v Perthu, Sydney, Canbeře a Melbourne.

Podle rezervačních formulářů jsou čtyři z nich placené. Nejdráže vyjde večeře s přednáškou v Sydney, účastníci za ni zaplatí v přepočtu 4200 korun.

Deník Aktuálně.cz u vedení australského think-tanku zjišťoval například kapacitu míst a také to, zda jde o finance, které mají pokrýt náklady prezidentovy cesty. Ředitel institutu ani jeho finanční ředitel však zatím na dotazy nereagovali.

Pokud se vrátíme k porovnání vstupného na Klause a dalších celebrit, které vyrážejí do Austrálie na turné, vyjde posluchače setkání s českým prezidentem a jeho klimatoskeptickými názory dráž než koncert rockových hvězd z USA Foo Fighters, kteří budou kontinent protinožců křižovat na podzim - tam stojí lístek 130 dolarů na hlavu.

Oběd s českým prezidentem je také dvakrát dražší než ragbyový zápas Austrálie s tradičním rivalem Jižní Afrikou.

Havel zadarmo

Placené přednášky prezidentů přitom bývají časté spíš po skončení jejich mandátu.

"V době výkonu funkce nejsou placené přednášky příliš obvyklé," řekl Akutálně.cz bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček.

Aktuálně.cz si zkusilo zabookovat Klausovu přednášku. Cena vstupného je 235 dolarů.
Aktuálně.cz si zkusilo zabookovat Klausovu přednášku. Cena vstupného je 235 dolarů. | Foto: Tereza Šídlová

"Nechci být v této situaci arbitrem. Momentálně si nevybavuji, že by se přednášky Václava Havla v době, kdy vykonával funkci, někdy platily," dodal.

Podle Špačka se vstupné platí například na benefiční večeře s politiky a s celebritami, vybrané peníze pak jdou na charitativní účely.

Kam půjdou peníze z Klausových akcí, není zřejmé. Australané na otázky nereagovali. Aktuálně.cz se zeptalo mluvčího Pražského hradu Radima Ochvata, zda prezident dostává za tato vystoupení honorář. "To mi není známo," reagoval v SMS zprávě.

Peníze z přednášek mohou například pouze hradit Klausovi jeho pobyt u "protinožců". "Náklady na cestu pokrývají australští organizátoři cesty," sdělil totiž už ve středu Aktuálně.cz mluvčí.

Australský spor o emise

Načasování nynější Klausovy cesty není náhodné. Australská politika totiž momentálně žije "zelenou" debatou o emisních povolenkách a "uhlíkové dani", které zavádí labouristická vláda premiérky Julie Gillardové.

Právě vládnoucí labourističtí politici se podle australského tisku do setkání s Klausem nehrnou. Schůzky s nimi v Klausově programu chybí.

Podle českého velvyslance v Austrálii Hynka Kmoníčka ale mají o českého prezidenta a jeho klimatoskeptické názory zájem tamní média. Čekají ho kromě přednášek prý rozhovory pro televizi i rozhlas.

Na přední místa v novinách se Klausova návštěva dostala už před několika týdny. Její organizátor - thing-tank IPA - sám zkontaktoval australské vládnoucí politiky s tím, že jim schůzku s Klausem domluví. Ti se ale k nabídce postavili vyhýbavě, což promptně kritizovala konzervativní opozice.

"Jedná se o konferenční cestu, tudíž se s oficiálními schůzkami s politiky nepočítá," uvedl k tomu mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy