Rakouští sociální demokraté vysloví Kurzovi nedůvěru, zemi může vést vláda odborníků

ČTK ČTK
26. 5. 2019 23:57
Rakouští opoziční sociální demokraté (SPÖ) podpoří vyslovení nedůvěry kancléři Sebastianu Kurzovi. Podle agentury Reuters to řekla šéfka strany Pamela Rendiová-Wagnerová po dnešním jednání vedení SPÖ. Parlament bude v reakci na vážnou politickou krizi o nedůvěře kancléři hlasovat na pondělní mimořádné schůzi.
Foto: Reuters

SPÖ dosud neměla jednoznačný pohled na to, zda Kurze podpoří či ne. Podle Rendiové-Wagnerové však zasedání předsednictva strany přineslo jasný závěr postavit se za vyslovení nedůvěry. Pokud by se stejně zachovali i protiimigrační svobodní, kteří byli až dosud Kurzovými koaličními partnery, vedl by zemi k předčasným zářijovým volbám pravděpodobně dočasný kabinet odborníků.

Rakousko se tento měsíc ocitlo v hluboké politické krizi poté, co německý deník Süddeutsche Zeitung a zpravodajský magazín Der Spiegel zveřejnily video, na kterém šéf svobodných (FPÖ) a pozdější vicekancléř Heinz-Christian Strache před rakouskými parlamentními volbami v roce 2017 hovoří ve vile na Ibize s ženou vydávající se za příbuznou ruského oligarchy. Kvůli skandálu Kurz koaliční spolupráci ukončil.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy