Rakouští sociální demokraté vysloví Kurzovi nedůvěru, zemi může vést vláda odborníků

ČTK ČTK
26. 5. 2019 23:57
Rakouští opoziční sociální demokraté (SPÖ) podpoří vyslovení nedůvěry kancléři Sebastianu Kurzovi. Podle agentury Reuters to řekla šéfka strany Pamela Rendiová-Wagnerová po dnešním jednání vedení SPÖ. Parlament bude v reakci na vážnou politickou krizi o nedůvěře kancléři hlasovat na pondělní mimořádné schůzi.
Foto: Reuters

SPÖ dosud neměla jednoznačný pohled na to, zda Kurze podpoří či ne. Podle Rendiové-Wagnerové však zasedání předsednictva strany přineslo jasný závěr postavit se za vyslovení nedůvěry. Pokud by se stejně zachovali i protiimigrační svobodní, kteří byli až dosud Kurzovými koaličními partnery, vedl by zemi k předčasným zářijovým volbám pravděpodobně dočasný kabinet odborníků.

Rakousko se tento měsíc ocitlo v hluboké politické krizi poté, co německý deník Süddeutsche Zeitung a zpravodajský magazín Der Spiegel zveřejnily video, na kterém šéf svobodných (FPÖ) a pozdější vicekancléř Heinz-Christian Strache před rakouskými parlamentními volbami v roce 2017 hovoří ve vile na Ibize s ženou vydávající se za příbuznou ruského oligarchy. Kvůli skandálu Kurz koaliční spolupráci ukončil.

 

Právě se děje

Další zprávy