Kdo chytil do pasti Stracheho? Rakousko z kompra podezírá komika či experta z Izraele

Martin Novák Martin Novák
22. 5. 2019 15:01
Rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache musel odstoupit po zveřejnění videa, na kterém slibuje údajné neteři ruského oligarchy státní zakázky výměnou za podporu ve volbách.
Záběr z videa s Heinzem-Christianem Strachem natočeného před dvěma lety na Ibize. | Video: Reuters

Následně odešli z vlády i další ministři jeho Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a zemi čekají v září předčasné volby.

Rakousko ale stále tápe v jednom: kdo video na Ibize pořídil a záznam předal dvěma německým médiím, týdeníku Spiegel a listu Süddeutsche Zeitung? Verzí existuje několik.

Jisté je, že údajná neteř ruského byznysmena Igora Makarova nebyla pravá. Sedmapadesátiletý Makarov, podle časopisu Forbes 48. nejbohatší Rus s majetkem přes dvě miliardy dolarů, je jedináček. Žádnou neteř nemá. Jednoznačně šlo o past nastraženou na Stracheho.

Sám kancléř Sebastian Kurz se zmínil o tom, že tyto metody mu připomínají Tala Silbersteina. Stejné podezření vyslovil generální tajemník FPÖ. Izraelec Silberstein je expert na politický marketing a před parlamentními volbami v roce 2017 si ho na kampaň najali rakouští sociální demokraté. Silberstein kampaň směroval ostře proti Kurzovi, jehož Rakouská lidová strana byla favoritem voleb. Marketingový odborník ale odmítá, že by měl s videem cokoliv společného, a hrozí právními kroky všem, kdo ho se záznamem spojují.

"Rakousko v plamenech"

Schůzka na Ibize, během níž Strache kromě jiného sliboval zakázky, pokud ruský oligarcha koupí deník Kronen Zeitung, se uskutečnila před volbami v roce 2017. Není tedy jasné, proč by ho Silberstein nebo někdo ze sociální demokracie nezveřejnil už tehdy.

Média spekulují o tom, že nápad s videem pochází od známého německého komika a vtipálka Jana Böhmermanna. Ten se kromě jiného proslavil tím, že tureckého prezidenta Recepa Erdogana nazval "kozo**dem", za což ho turecký politik zažaloval.

Svědčit o tom má skutečnost, že narážky na válení se na Ibize s ruským oligarchou učinil Böhmermann ve svém satirickém pořadu už v dubnu a minulý týden doslova prohlásil, že "zítra bude možná Rakousko v plamenech".

Tajné služby?

Dalším možným "pachatelem" jsou aktivisté z německého Centra pro politickou krásu ZPS (Zentrum für Politische Schönheit).

Formou happeningů a různých uměleckých akcí často upozorňují na porušování lidských práv ve světě a například požadují, aby Německo zůstalo otevřené uprchlíkům. Kritizují také krajně pravicové a protiimigantské strany, ke kterým rakouská FPÖ patří.

S Centrem pro politickou krásu v minulosti spolupracoval i Böhmermann, což by vysvětlovalo, že o videu věděl před jeho zveřejněním.

Na Twitteru se na konci minulého týdne objevil účet Kurzschluss14, kde se videozáznam rovněž objevil. Není však jasné, zda má nějaké spojení s Centrem pro politickou krásu.

V ruských médiích se zase objevil názor, že past zorganizovala německá rozvědka BND s cílem zdiskreditovat krajně pravicové strany v Evropě. Předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble v úterý prohlásil, že za akcí může být "nějaká tajná služba", ale blíže to nespecifikoval.

Týdeník Spiegel i deník Süddeutsche Zeitung odmítají prozradit, kdo jim záznam předal, s tím, že by jim v budoucnosti už nikdo žádné podobně citlivé materiály neposkytl.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy