Berlín - Bezmoc Evropské unie (ve vztahu k migrantům) musí skončit, naléhal dnes při rozhovorech v Berlíně rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil. V zájmu co nejrychlejšího prosazení ochrany vnějších hranic Evropské unie musejí unijní státy, každý podle svých možností, vyslat civilní, policejní i vojenské síly, tlumočila ministrovo stanovisko agentura APA.
Německo, jak se zdá, s urychleným zavedením ochrany vnějších hranic EU ještě váhá, zaznělo na okraj rozhovorů v Berlíně. Zdá se, že se německá vláda nedokáže propracovat ani k souhlasu, ani k odmítnutí.
Stejného názoru je údajně i český ministr obrany
Doskozil naléhal na rychlé prosazení ochrany unijních hranic v podobě "smíšené varianty" z civilních, policejních a vojenských sil. Musí být ovšem při tom brán ohled na ústavněprávní regule jednotlivých států. Pro všechny musí zůstat otevřené, jaký personál mohou podle svých možností vyslat.
I ministři obrany středoevropských zemí Česka, Slovenska, Maďarska i Slovinska, Chorvatska a Makedonie se podle Doskozila jasně přihlásili k tomu, že ochrana vnějších hranic je bezvýhradně a rychle žádoucí. Jednoznačně souhlasili i se smíšenou variantou z civilních, policejních a vojenských sil, řekl rakouský ministr.
Počet uprchlíků přicházejících takzvanou balkánskou cestou je podle Doskozila "překvapivě" poměrně stabilní. Už mnoho týdnů přichází balkánskou cestou s pomocí převaděčů v průměru 300 lidí denně: sto přes Makedonii a 200 přes Bulharsko. Německá strana signalizuje, že už řadu měsíců je registrován citelný nárůst počtu uprchlíků, kteří přicházejí z afrického prostoru do Německa přes Itálii. V Rakousku se to ale podle Doskozila nijak neprojevuje.
Doskozil jednal s tajemníkem ministerstva obrany Ralfem Brauksiepem, protože jeho resortní kolegyně Ursula von der Leyenová nebyla v Berlíně, a s ministrem hospodářství Siegmarem Gabrielem.