Do Itálie znovu připlouvají běženci, Rakousko je připraveno zcela uzavřít hranice

ČTK ČTK
14. 4. 2016 13:28
Počet běženců využívajících středomořskou trasu k cestě do Evropy v posledních několika týdnech vzrostl. Může za to uzavřená balkánská trasa a teplejší počasí. Rakousko se narůstajícího počtu migrantů v sousední Itálii bojí a je připraveno v případě potřeby uzavřít hranice. Podle rakouských odhadů čeká v Libyi na cestu za lepším životem v Evropě až 300 000 lidí. Řada politiků proti tomuto rozhodnutí protestuje.
Migranti na člunu u italských břehů.
Migranti na člunu u italských břehů. | Foto: Reuters

Řím - Do Itálie během středeční noci a čtvrtečního rána dorazilo přes Středozemní moře více než 1700 žadatelů o azyl. Bylo mezi nimi i 138 nezletilých běženců bez doprovodu.

Až 900 migrantů zachránila norská námořní loď Siem Pilot a vylodila je v sicilském přístavu Palermo, kde se jim přes noc snažili poskytnout nezbytnou lékařskou pomoc, popsala agentura ANSA.

Do sardinského přístavu Cagliari zase přivezla řecká obchodní loď 265 migrantů včetně 11 žen a šesti dětí. Další loď s migranty připlula do přístavu Reggio di Calabria. Na palubě měla 558 osob různých národností včetně 155 žen, z toho deset těhotných, a 21 dětí.

Místní úřady se snaží migrantům pomáhat, rovněž ale zahájily vyšetřování s cílem odhalit pašeráky lidí. Počet běženců využívajících středomořskou trasu k cestě do Evropy v posledních několika týdnech vzrostl.

Rakousko se bojí

Toho se obává Rakousko. Ministr obrany Hans Peter Doskozil prohlásil, že je země v případě nutnosti připravena zcela uzavřít hranici s Itálií.

Rakousko podle něj letos přijalo už 16 000 až 17 000 žádostí o azyl a horní hranici pro jejich počet, která byla před časem stanovena na 37 500 za rok, prý nebude možné dodržet. Informovala o tom agentura AP.

K úplnému uzavření hranice by mohlo dojít "v extrémním případě", který by podle Doskozila nastal, kdyby Itálie umožnila migrantům putovat svým územím svobodně dál do střední Evropy. Hrozilo by totiž, že by se kvůli kontrolám na německé hranici z Tyrolska stala "čekárna", uvedl ministr.

Rakousko zahájilo v pondělí stavební práce na dálnici u hraničního přechodu v Brennerském průsmyku. Vzniknout by tam měla zastřešená stanoviště, aby policisté mohli kontrolovat i v nepříznivém počasí. Součástí stavebních opatření by měl být i plot. Hraniční režim s Itálií chce Rakousko zpřísnit nejpozději 1. června.

Dohoda s Tureckem Evropu před migranty neochrání

Podle rakouských odhadů čeká v Libyi na cestu za lepším životem v Evropě až 300 000 lidí. Podle středečního prohlášení italského generála Paola Serry je v této severoafrické zemi nejméně milion potenciálních migrantů.

Italské úřady již před dvěma týdny varovaly, že dohoda EU s Tureckem o vracení migrantů může zvýšit příliv syrských uprchlíků přes Libyi do Itálie.

Podobné obavy vyvolává již několik týdnů také uzavření takzvané balkánské migrační trasy, po níž loni přišlo do Evropy přes milion běženců.

Dohoda s Ankarou platí od 20. března a předpokládá, že migranti, kteří od tohoto data připlují a nezískají v Řecku azyl, budou vráceni. Za každého vráceného Syřana se EU zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl, stanoven je ale strop 72 000 běženců. V Turecku je v současnosti přes 2,5 milionu syrských uprchlíků.

Proti rozhodnutí Rakouska zpřísnit režim na hranicích s Itálií v uplynulých několika dnech protestovala řada politiků včetně italského premiéra Mattea Renziho či eurokomisaře pro vnitro a migraci Dimitrise Avramopulose. Protestní dopis do Bruselu poslali rovněž italští ministři vnitra a zahraničí Angelino Alfano a Paolo Gentiloni.

U příležitosti setkání se svým německým protějškem Joachimem Gauckem se k nim ve středu večer přidal také italský prezident Sergio Mattarella: "Zdi nás neochrání. Bariéry, které Evropu rozdělují, jsou zátěží, která nám znesnadňuje cestu."

 

Právě se děje

před 10 minutami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 53 minutami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy