Uprchlíků se nejvíc bojí tam, kde žádní nejsou. Evropu čeká zápas demokracie a autoritářství

Martin Novák Martin Novák
26. 10. 2016 7:36
Uprchlíků se nejvíc bojí tam, kde žádní nejsou. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká Ralf Fücks, ředitel Nadace Heinrich-Böll-Stiftung, který minulý týden patřil k hostům pražské konference Forum 2000. Německo se podle něj dlouho zdálo být ostrovem stability a klidu, ale už to neplatí. "Samozřejmě má kapacitu a zdroje, aby příchod velkého počtu uprchlíků zvládlo. Klíčové bude jejich uplatnění na pracovním trhu," vysvětluje Fücks.
Jedna z ubytoven pro žadatele o azyl v Německu po útoku žhářů.
Jedna z ubytoven pro žadatele o azyl v Německu po útoku žhářů. | Foto: ČTK

Nedávno jste ve svém eseji napsal, že se svět ocitá v konfliktu mezi otevřenou společností a takzvaným identitárním radikalismem. Co jste tímto výrazem měl přesně na mysli?

Směřujeme ke střetu mezi liberální demokracií a protiliberálním, autoritářským myšlením. Je to vidět v západní i ve východní Evropě.

Zároveň na mezinárodním poli sílí soutěž demokratických zemí s autoritářskými režimy, jakými jsou Rusko nebo Čína.

Je to o zachování konceptu otevřené společnosti. O zachování různosti názorů, politického pluralismu a otevřené soutěže. Otevřené soutěže i ve smyslu kulturní a etnické různorodosti a otevřené globální ekonomiky.

Čím tedy přitahují hnutí, která hlásají návrat k protekcionismu?

Hnutí stojící proti všem těmto zmíněným idejím, hnutí propagující ekonomický protekcionismus jako odpověď na globalizaci, usilující o uzavření hranic pro imigranty a o návrat k ideji homogenního národa lidem nabízí pocit bezpečí v nebezpečných časech. Příkladem je například Národní fronta Marine Le Penové ve Francii.

Největší výzvou pro liberální demokracie je proto nabídnout jiný druh bezpečnosti a bezpečí, které by byly založeny na silných veřejných institucích, kvalitním vzdělání a na vysoké úrovni inovací v našich společnostech. Musíme potvrdit, že zastáváme a budeme zastávat určité hodnoty, hodnoty liberální demokracie.

Vidíte tento konflikt i v Německu?

Jistěže. Ještě před přibližně dvěma lety se zdálo, že Německo je v Evropě ostrovem stability. Ale teď jsme i my zasaženi touto protiliberální vzpourou. Nový fenomén pravicového populismu, reprezentovaný novou politickou stranou, se vzedmul hlavně v kontextu debat a konfliktů kolem uprchlické politiky kancléřky Angely Merkelové. Vytvořil se prostor pro hnutí proti elitám, establishmentu a uprchlíkům.

Zajímavé je, že toto hnutí původně začalo jako hnutí proti EU a proti euru. Je to hnutí, které chce v době globálního neklidu ustoupit do národní pevnosti.

V Německu ale slyšíme i mezi politiky mainstreamových stran názory, že uprchlíků je příliš mnoho a země to nezvládne. Například v bavorské CSU...

Debata by měla být založena na faktech. Ve skutečnosti je však víc o kulturní identitě a o tom, jak si kdo představuje, že by společnost měla vypadat. Samozřejmě že Německo má zdroje a kapacitu na to, aby tolik uprchlíků zvládlo.

Loni po několika týdnech improvizace začaly federální vláda, spolkové země a komunity na místní úrovni své úsilí koordinovat. Lidem, kteří přišli, jsme absolutně schopni poskytnout bydlení, zdravotní péči a školní vzdělání. Bylo – a stále je – mnoho dobrovolníků, kteří pomáhají a starají se. Jsou to desítky tisíc lidí.

V čem tedy vidíte zásadní potíže?

Otázkou ale je, jak úspěšně se nám podaří uprchlíky zařadit na německý pracovní trh. Stále není jasné a rozhodnuté, kolik z nich zůstane v Německu natrvalo. Realisticky se ale musím připravit na to, že jich v Německu zůstane mnoho.

Výzvou bude hlavně jejich vzdělání. Naprosto klíčové pro jejich integraci pak – jak už jsem řekl – bude jejich uplatnění na trhu práce. Musíme je také integrovat do naší politické kultury a systému, které se opírají o hodnoty, jakými jsou rovnoprávnost žen a mužů nebo nenásilí.

Přizpůsobí se tomu?

Věřím, že se této šance chopí. Většina uprchlíků totiž utíká před násilím a totalitním systémem.

Podívejte se na ten nedávný případ, kdy byl v Německu zadržen radikál ze Sýrie napojený na takzvaný Islámský stát, který tu plánoval bombový útok. Zadrželi ho a předali policii dva jiní syrští uprchlíci. Od uprchlické komunity v Německu se na internetu těší obrovské podpoře.

Integrace uprchlíků se mnohem větší podpoře těší na západě Německa – než ve městech, jako jsou například Lipsko a Drážďany. Lze si to vysvětlit dřívějším rozdělením země a tím, že v bývalé NDR existoval komunistický režim? Je to odlišnou zkušeností?

Je to kulturní záležitost a otázka předsudků. Nenávist k uprchlíkům je nejvyšší v místech, kde skoro žádní nežijí. To znamená především na východě Německa. Procesy demokratizace a kulturní modernizace, které se odehrávaly v západním Německu od začátku šedesátých let, v té době na východě Německa neproběhly.

Je to vidět i ve volbách, když na východě mnoho hlasů dostávají krajně pravicové a krajně levicové strany. I tak jsou ale v menšině. Navíc vidíme, že i na východě Německa existuje silné hnutí občanského odporu, které brání otevřenou a pestrou společnost.

Souhlasil jsem s tím, když Merkelová Německo uprchlíkům otevřela, s dalším vývojem ale být spokojený nemůžu, říká německý novinář Hans-Jörg Schmidt. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy