Vídeň (od našeho zpravodaje) - Zatímco Česko vyzdvihuje pozitiva schengenského prostoru bez hranic, Rakušané zrušení kontrol vnímají jako výrazné zhoršení bezpečnosti.
Vyplynulo to z jednání premiéra Mirka Topolánka, který se sešel se svým rakouským protějškem, kancléřem Alfredem Gusenbauerem, na více než hodinu v sálech vídeňského Hofburgu.
"Pro Rakousko je nepřijatelné, aby si azylanté v Česku nebo Polsku mysleli, že jejich azylové řízení bude ukončeno v Rakousku," řekl Gusenbauer s tím, že nárůst uprchlíků v azylovém táboře v dolnorakouském Traiskirchenu je "alarmující".
ČTĚTE VÍCE o rakouských obavách ze vstupu ČR do Schengenu
Podle rakouské televize ORF stoupl krátce po otevření hranic počet žadatelů o azyl v Traiskirchenu na dvojnásobek, většina nových migrantů přitom přišla přes Česko z Polska.
Rakouští Svobodní a haiderovci bijí na poplach a požadují okamžité obnovení hraničního režimu.
"Je nepříjatelné, aby Rakousko neslo větší zodpovědnost, než mu přísluší," dodal kancléř s tím, že účinným řešením je v rámci EU readmise azylantů.
Také Topolánek připustil, že spolupráce v rámci Schengenu nefunguje úplně stoprocentně.
"Přes všechna pozitiva migrační pohyb nastal a my se s tím musíme vypořádat," řekl premiér na tiskové konferenci.
Podle obou šéfů vlád je třeba zintenzívnit spolupráci policie i tajných služeb.
Gusenbauer zahrál Temelín do autu
Ožehavé téma jaderné elektrárny Temelín, o němž před Topolánkovým příjezdem informoval list Der Standard s tím, že ČEZ zvažuje dostavbu dalších dvou bloků, zahrál ale šéf rakouské velké koalice do autu. Vše podle něj řeší meziparlamentní komise.
Topolánek zase před rakouskými novináři dával naději na to, že transportéry Pandur nakonec přeci jen budou ve výbavě české armády.
"Byl bych rád, kdybychom se dohodli," řekl premiér na adresu zrušeného kontraktu s firmou Steyr. Symbolicky přitom stál pod obrazem Marie Terezie, která měla na hlavě svatováclavskou korunu.