Transportéry nevzdáme, říká Steyr. A jedná s armádou

Pavel Baroch, Michal Pavec
13. 12. 2007 17:02
Firmě hrozí po zrušení smlouvy propouštění
Kbelské letiště je základnou dopravního letectva Armády ČR, Pandur stál na ploše před odbavovací halou.
Kbelské letiště je základnou dopravního letectva Armády ČR, Pandur stál na ploše před odbavovací halou. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Rakouská společnost Steyr se za každou cenu nechce vzdát toho, že by pro českou armádu nevyrobil bezmála dvě stě obrněných trasportérů za téměř 21 miliard korun. Proto dnes zástupci firmy jednali s představiteli ministerstva obrany.

Schůzka ovšem žádný průlom nepřinesla. Obě strany se zatím dohodly na tom, že v jednáních budou pokračovat. Nejspíš už příští týden.

Ačkoli jednání trvalo asi dvě hodiny, ministerstvo obrany odmítlo sdělit cokoli bližšího. "Strany si navzdájem vyměnily svaá stanoviska. Obsah jednání je oběma stranami pokládán za důvěrný," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Andrej Čírtek.

Dodal, že nadále platí rozhodnutí vlády, která se rozhodla smlouvu na rekordní armádní kontrakt vypovědět. "Odstoupení od smlouvy už nelze vzít zpět," řekl Čírtek. Odmítl sdělit, jaké jsou v tuto chvíli další varianty ve vztahu k firmě Steyr, i to, ječstli Rakušané například pohrozili mezinárodní arbitráží.

Pro Steyr jde o existenční obchod

Pro firmu je obchod s českou vládou existenční záležitostí. Továrna Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeuge (SSF) ve vídeňském Simmeringu měla prakticky jen jedinou opravdu zajímavou zakázku - právě tu českou.

Pokud se Steyr s Českem nedohodne, může přijít o místo až pět stovek zaměstnanců společnosti. Vyjednavači Steyru uvažují také o možnosti, že by se přihlásili do dalšího výběrového řízení.

Rakouští politici jí ale vyjadřují podporu spíše opatrně, protože továrna není v rakouských rukou, ale spadá pod americké konsorcium General Dynamics.

Firma nedodala stroje včas a bez závad

Důvodem zrušení mnohamiliardového kontraktu bylo to, že rakouská zbrojovka Steyr nedodala ve stanoveném termínu objednané stroje s požadovanými parametry.

Nejde ale o první problémy transportérů Pandur. V roce 2005 si u Steyru objednalo 260 vozidel Pandur Portugalsko. Lisabon ale letos v říjnu první dodávku strojů vrátil zpět - důvodem bylo "nesplnění technických požadavků".

Ve výběrového řízení obrněné vozy od Steyru odmítlo Slovinsko i Chorvatsko. Kontrakty měly hodnotu téměř půl miliardy eur.

SOUVISLOSTI REKORDNÍ ZAKÁZKY:

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy