Rakousko vyšetřuje expředsedu FPÖ pro zpronevěru. Kvůli videu, které složilo vládu

ČTK ČTK
13. 6. 2019 18:37
Rakouské státní zastupitelství, které vyšetřuje korupci a hospodářskou kriminalitu (WKStA), se v souvislosti s tajně pořízeným videem z vily na Ibize zabývá bývalým předsedou Rakouské strany svobodných (FPÖ) Heinzem-Christianem Strachem. Informovala o tom agentura APA. Zveřejnění videa z roku 2017, na kterém Strache slibuje domnělé neteři ruského oligarchy veřejné zakázky výměnou za podporu ve volbách, vedlo před časem k pádu rakouské vlády.
Heinz-Christian Strache.
Heinz-Christian Strache. | Foto: Reuters

Strache čelí podle mluvčího WKStA podezření ze zpronevěry. Ze stejného činu podezírá rakouská prokuratura také bývalého předsedu parlamentní frakce FPÖ Johanna Gudenuse, který se rovněž účastnil tajně natočené schůzky na Ibize. Podle APA zahájilo WKStA vyšetřování již v květnu, tedy krátce po zveřejnění videa.

Video z vily na španělském ostrově zveřejnila v polovině května německá média. Na záznamu z doby před rakouskými parlamentními volbami v roce 2017 tehdejší šéf FPÖ a pozdější vicekancléř Strache hovoří s ženou, která se vydávala za neteř ruského oligarchy. Tématem rozhovoru bylo možné nezákonné financování FPÖ a přidělování státních zakázek výměnou za volební pomoc.

Strache na záznamu mimo jiné tvrdí, že FPÖ od podnikatelů dostala prostřednictvím jistého spolku mezi 500 000 a dvěma miliony eur (mezi 12,7 a 51,1 miliony korun). Odklonem sponzorských darů přes spolek by se FPÖ vyhnula povinnosti nahlásit přijaté peníze rakouskému účetnímu dvoru, který dohlíží na financování stran.

Po zveřejnění videa Strache rezignoval na funkci předsedy strany i vicekancléře a následně se rozpadla celá koaliční vláda lidovců (ÖVP) a svobodných. Kancléř Sebastian Kurz chtěl poté dovést Rakousko k předčasným volbám s jednobarevnou vládou doplněnou o odborníky.

Parlament ale kancléři i celé rekonstruované vládě po několika dnech působení vyslovil nedůvěru. Prezident Alexander Van der Bellen pak jmenoval úřednickou vládu v čele s Brigitte Bierleinovou, která do té doby předala ústavnímu soudu. Předčasné volby budou 29. září.

Video: Korupční jednání Heinze-Christiana Stracheho na Ibize.

Záběr z videa s Heinzem-Christianem Strachem natočeného před dvěma lety na Ibize | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy