Za videem Stracheho na Ibize může stát záhadný soukromý detektiv z Mnichova

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2019 18:23
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Spolustrůjcem tajně pořízeného videa, které zkompromitovalo nyní už bývalého rakouského vicekancléře a šéfa protiimigračních svobodných (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, by mohl být kromě vídeňského právníka také soukromý detektiv z Mnichova, původem z Vídně. Řekl to ve čtvrtek několika médiím bez podrobnějších důkazů bývalý spolupracovník dotyčného muže Sascha Wandl. Podle něj jde o jistého Juliana H., který vystupuje také na videozáznamu pod jménem Julian Thaler. Není jasné, zda dvojice video pořídila z vlastní vůle, nebo na něčí zadání, upozorňuje například deník Österreich.
Záběr z videa s Heinzem-Christianem Strachem natočeného před dvěma lety na Ibize | Video: Reuters

O původcích a motivu pořízení videa, jehož zveřejnění německým tiskem v Rakousku vyvolalo vládní krizi, se dosud pouze spekuluje. Bezpečnostní expert Wandl se domnívá, že léčku společně s vídeňským právníkem Raminem M. na politiky FPÖ nastražil jeho bývalý společník, detektiv Julian H., kterého sám školil ve špionážním řemeslu.

"Juliana H. jsem vyškolil. Video z Ibizy nese přesně můj rukopis. Na videonahrávkách jsem ho pak hned poznal," řekl Wandl internetové televizi oe24.TV. Svého bývalého společníka prý s vídeňským právníkem osobně seznámil. Sám ale ze špionážní branže odešel v roce 2016 a konkrétní informace ke kauze videa z Ibizy prý nemá.

Náklady na pořízení videa odhaduje Wandl na 600 000 eur (asi 15,5 milionu korun). Právník Ramin M. a detektiv Julian H. pak mohli záznam nabízet za 1,5 milionu až pět milionů eur, domnívá se expert.

Ramin M. podle deníku Österreich už v roce 2015 údajně nabízel za milion eur poradcům sociálnědemokratické strany (SPÖ) a lidové strany (ÖVP) videa, na nichž byl Strache zachycen při ilegálním jednání.

Politik FPÖ Johann Gudenus, který se na videu z Ibizy rovněž objevuje, tento týden řekl, že právě Ramin M. mu dojednal schůzky s domnělou neteří ruského oligarchy. Wandl se domnívá, že šlo ve skutečnosti o prostitutku.

O existenci videa z Ibizy měl patrně informace také německý satirik Jan Böhmermann, který už v dubnu při předávání rakouských televizních cen jakoby v žertu narážel na rozhovory politiků FPÖ ve vile ruského oligarchy na Ibize.

Tehdejší předseda FPÖ a pozdější vicekancléř Heinz-Christian Strache na setkání ve vile na Ibize v létě 2017 slibuje údajné ruské investorce státní zakázky v případě, že mu pomůže v parlamentních volbách. Strache po zveřejnění videa ze všech funkcí odstoupil a FPÖ opustila vládní koalici s lidovci.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) ve čtvrtek znovu slíbil vyšetření "podezřelých momentů" kolem videa, ať už jde o jeho obsah, tak i autorství. Kurz nyní stojí v čele přechodné poloúřednické vlády, která má Rakousko dovést k předčasným volbám. V pondělí však má čelit hlasování o nedůvěře v parlamentu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 4 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy