reklama
 
 

Za videem Stracheho na Ibize může stát záhadný soukromý detektiv z Mnichova

Aktualizováno 23. 5. 2019 18:23
Záběr z videa s Heinzem-Christianem Strachem natočeného před dvěma lety na Ibize | Video: Reuters |  01:51
Spolustrůjcem tajně pořízeného videa, které zkompromitovalo nyní už bývalého rakouského vicekancléře a šéfa protiimigračních svobodných (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, by mohl být kromě vídeňského právníka také soukromý detektiv z Mnichova, původem z Vídně. Řekl to ve čtvrtek několika médiím bez podrobnějších důkazů bývalý spolupracovník dotyčného muže Sascha Wandl. Podle něj jde o jistého Juliana H., který vystupuje také na videozáznamu pod jménem Julian Thaler. Není jasné, zda dvojice video pořídila z vlastní vůle, nebo na něčí zadání, upozorňuje například deník Österreich.

O původcích a motivu pořízení videa, jehož zveřejnění německým tiskem v Rakousku vyvolalo vládní krizi, se dosud pouze spekuluje. Bezpečnostní expert Wandl se domnívá, že léčku společně s vídeňským právníkem Raminem M. na politiky FPÖ nastražil jeho bývalý společník, detektiv Julian H., kterého sám školil ve špionážním řemeslu.

"Juliana H. jsem vyškolil. Video z Ibizy nese přesně můj rukopis. Na videonahrávkách jsem ho pak hned poznal," řekl Wandl internetové televizi oe24.TV. Svého bývalého společníka prý s vídeňským právníkem osobně seznámil. Sám ale ze špionážní branže odešel v roce 2016 a konkrétní informace ke kauze videa z Ibizy prý nemá.

Náklady na pořízení videa odhaduje Wandl na 600 000 eur (asi 15,5 milionu korun). Právník Ramin M. a detektiv Julian H. pak mohli záznam nabízet za 1,5 milionu až pět milionů eur, domnívá se expert.

Ramin M. podle deníku Österreich už v roce 2015 údajně nabízel za milion eur poradcům sociálnědemokratické strany (SPÖ) a lidové strany (ÖVP) videa, na nichž byl Strache zachycen při ilegálním jednání.

Politik FPÖ Johann Gudenus, který se na videu z Ibizy rovněž objevuje, tento týden řekl, že právě Ramin M. mu dojednal schůzky s domnělou neteří ruského oligarchy. Wandl se domnívá, že šlo ve skutečnosti o prostitutku.

O existenci videa z Ibizy měl patrně informace také německý satirik Jan Böhmermann, který už v dubnu při předávání rakouských televizních cen jakoby v žertu narážel na rozhovory politiků FPÖ ve vile ruského oligarchy na Ibize.

Tehdejší předseda FPÖ a pozdější vicekancléř Heinz-Christian Strache na setkání ve vile na Ibize v létě 2017 slibuje údajné ruské investorce státní zakázky v případě, že mu pomůže v parlamentních volbách. Strache po zveřejnění videa ze všech funkcí odstoupil a FPÖ opustila vládní koalici s lidovci.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) ve čtvrtek znovu slíbil vyšetření "podezřelých momentů" kolem videa, ať už jde o jeho obsah, tak i autorství. Kurz nyní stojí v čele přechodné poloúřednické vlády, která má Rakousko dovést k předčasným volbám. V pondělí však má čelit hlasování o nedůvěře v parlamentu.

autor: ČTK | 23. 5. 2019 17:52

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama