Po pádu vlády míří Kurz k novému vítězství ve volbách. S vyšší podporou než dřív

ČTK ČTK
2. 6. 2019 17:02
Navzdory korupční aféře, která vedla k pádu jeho vlády, je bývalý kancléř Sebastian Kurz v Rakousku nadále velmi oblíbený. V čele kabinetu, který vzejde ze zářijových předčasných voleb, by si jej podle průzkumu přálo vidět 38 procent dotázaných.
Sebastian Kurz
Sebastian Kurz | Foto: Reuters

 A stejné procento voličů by by nyní v parlamentních volbách podpořilo jeho Rakouskou lidovou stranu (ÖVP). Je to o téměř sedm procentních bodů více, než strana získala při posledních parlamentních volbách v roce 2017.

V Rakousku se v květnu rozpadla vládní koalice lidovců (ÖVP) a protiimigračních svobodných (FPÖ). Vládní krizi spustilo zveřejnění tajně natočeného videa, na němž tehdejší šéf FPÖ a pozdější vicekancléř Heinz-Christian Strache před rakouskými volbami v roce 2017 hovoří ve vile na Ibize s ženou, která se vydávala za neteř ruského oligarchy. Tématem rozhovoru bylo možné nezákonné financování Stracheho strany a přidělování státních zakázek výměnou za volební pomoc.

Po rozpadu koalice chtěl kancléř Kurz dovést zemi k předčasným volbám s jednobarevnou vládou doplněnou o odborníky. Parlament ale kancléři i celé rekonstruované vládě po několika dnech působení vyslovil nedůvěru. Zemi nyní řídí lidovecký vicekancléř a ministr financí Hartwig Löger. Sestavením nové vlády už ale prezident Alexander Van der Bellen pověřil dosavadní předsedkyni ústavního soudu Brigitte Bierleinovou.

Podle průzkumu agentury Unique Research by chtělo v čele příští vlády vidět 38 procent lidí opět dvaatřicetiletého Kurze. Šéfku dosud opozičních sociálních demokratů (SPÖ) Pamelu Rendiovou-Wagnerovou by za kancléřku chtělo jen deset procent dotázaných. Větší důvěru má i prozatímní nástupce Stracheho v čele FPÖ Norbert Hofer, kterého podpořilo 14 procent dotázaných.

Po jasném vítězství v nedávných volbách do Evropského parlamentu by Kurzovi lidovci podle aktuálního průzkumu nyní vyhráli i předčasné parlamentní volby a to dokonce s ještě vyšším ziskem. Podpořilo by je 38 procent voličů. V posledních volbách v roce 2017 ÖVP dostala 31,5 procenta.

SPÖ by podle průzkumu dosáhla na 21 procent. Jen o dva procentní body méně by dostala FPÖ. Ve srovnání s výsledkem voleb před dvěma lety by si ovšem svobodní značně pohoršili - z téměř 26 procent v roce 2017 na 19.

Do parlamentu by se podle průzkumu dostali ještě liberálové z NEOS a čtyřprocentní hranici by překonala i strana Nyní (Jetzt). Naopak Zelení, kteří v nedávných eurovolbách dostali 14 procent hlasů, by stejně jako v roce 2017 skončili těsně před branami rakouského parlamentu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy