Bangui - Granáty jsou z Číny nebo z Bulharska. Minomety ze Súdánu a raketomety z Íránu. Kulky jsou britské, belgické nebo české.
Španělsko a Kamerun dodávají náboje do brokovnice. A tak dále, a tak dále.
Podrobný průzkum zbraní, které teď kolují ve Středoafrické republice, nabízí zajímavý pohled na globální zbrojní průmysl i na rozsah, v jakém si jeho produkty neustále nacházejí cestu - legálně nebo jinými způsoby - do rukou povstaleckých armád.
A dopad tohoto obchodu se zbraněmi může být trvalý a zničující. Když dostala zbraně Séléka - koalice převážně muslimských povstalců, kteří v roce 2013 vystoupali ve Středoafrické republice k moci -, spustilo to občanskou válku, jež vyhnala z domovů statisíce civilistů.
Nejrozšířenější zbraní je granát
"Ruční granáty typu 82-2 patří mezi nejrozšířenější zbraně ve Středoafrické republice," uvádí zpráva, kterou sestavila pro Evropskou unii britská výzkumná skupina CAR.
"Jsou tak běžné, že se údajně dají koupit za ekvivalent půl až jednoho dolaru (asi 12 až 24 Kč), což je méně než láhev Coca-Coly," dodává zpráva.
"Jsou malé a dají se snadno ukrýt. Proto mají zásadní bezpečnostní dopad a po celý rok 2014 způsobovaly zranění a smrt civilistů v hlavním městě Bangui i dalších částech země," cituje ze zprávy zpravodajský server BBC News.
Jednu dodávku více než 25 000 kusů těchto granátů se výzkumníkům podařilo vystopovat k zásilce z roku 2006 vyrobené v Číně a - podle nápisů na balení - určené pro nepálskou královskou armádu. Nepálská armáda ale trvá na tom, že tento druh granátů nikdy nepoužívala.
Čínské zbraně jsou přesměrovávány do Číny
Část dalších zbraní byla vyrabovaná z vládních arzenálů. Jiné do země propašovali cizí žoldáci přes nepříliš důkladně střežené hranice. A mnoho dalších do Středoafrické republiky dopravily okolní země - včetně Súdánu.
V některých případech bylo do Středoafrické republiky ze Súdánu "přesměrováno" střelivo z Číny a patrně i z Íránu.
"Nové dodávky, které do země dorazily v roce 2013, obsahovaly nejméně dvě dopravené letecky do Bangui ze Súdánu," uvádí zpráva. "V některých případech bylo do Středoafrické republiky ze Súdánu 'přesměrováno' střelivo z Číny a patrně i z Íránu. V případě Číny to může znamenat porušení dohody o koncovém uživateli mezi vládami Číny a Súdánu."
Dlužno ale podotknout, že dodávky zbraní ze Súdánu do Středoafrické republiky dorazily dřív, než OSN uvalila koncem roku 2013 na hnutí Séléka zbrojní embargo.
"Bez ohledu na to, odkud ty zbraně přišly, výsledek je jasný: Séléka prostřednictvím svého uzurpování moci pomohla zaplavit zbraněmi oblast, kde jich už tak bylo víc než dost. Dopustili se vážného porušení lidských práv včetně zabíjení žen a dětí," řekl Lewis Mudge z organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW).