Milice zaútočily na katedrálu, pozabíjely 22 lidí

ČTK ČTK
8. 7. 2014 15:34
Nábožensky motivované násilí ve Středoafrické republice nebere konce. Mezi mrtvými jsou ženy i děti.
Střety mezi islámským hnutím Séléka a křesťanskými milicemi anti-balaka se přehnaly přes severovýchod země. Desetitisíce muslimů, vyděšených brutálními útoky, uprchly.
Střety mezi islámským hnutím Séléka a křesťanskými milicemi anti-balaka se přehnaly přes severovýchod země. Desetitisíce muslimů, vyděšených brutálními útoky, uprchly. | Foto: Lékaři bez hranic

Bangui - Přinejmenším 22 lidí zemřelo při pondělním útoku muslimských milic Séléka na katedrálu ve Středoafrické republice.

Mezi oběťmi útoku jsou prý i ženy a děti. S odvoláním na místní policii o tom informují zahraniční média.

V katedrále svatého Josefa v Bambari se před nábožensky motivovaným násilím schovávaly desítky křesťanů.

Počet mrtvých by se ale podle agentury DPA ještě mohl zvýšit. Části katedrály se totiž zřítily, takže některé z obětí mohou být ještě pod sutinami. Útočníci údajně použili ruční granáty, identifikace těl je tak složitá.

Do Bambari uprchly v posledních týdnech z okolních vesnic před útoky muslimských extremistů tisíce křesťanů.

Město leží asi 380 kilometrů severovýchodně od hlavního města Bangui.

Středoafrickou republiku sužují boje od loňského březnového převratu, za nímž stálo muslimské hnutí Séléka vedené Michelem Djotodiou. V této převážně křesťanské zemi se pak Djotodia prohlásil prvním muslimským prezidentem.

V polovině ledna ale pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou.

Násilí se stále nedaří zastavit. OSN odhaduje, že kvůli bojům muselo své domovy opustit přes 650 000 lidí, asi 300 000 jich uprchlo do sousedních zemí.

Humanitární pomoc prý v současnosti potřebují už téměř všichni z 4,6 milionu obyvatel této země.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Akreditační úřad zastavil řízení k omezení akreditace lékařství v Ostravě. Chyby škola napravila, tvrdí

Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení u přijímacích zkoušek v minulosti. Škola podle něj u zkoušek pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila. Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím Národní akreditační úřad neobdržel.

"Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče," uvedl ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy