Milice zaútočily na katedrálu, pozabíjely 22 lidí

ČTK ČTK
8. 7. 2014 15:34
Nábožensky motivované násilí ve Středoafrické republice nebere konce. Mezi mrtvými jsou ženy i děti.
Střety mezi islámským hnutím Séléka a křesťanskými milicemi anti-balaka se přehnaly přes severovýchod země. Desetitisíce muslimů, vyděšených brutálními útoky, uprchly.
Střety mezi islámským hnutím Séléka a křesťanskými milicemi anti-balaka se přehnaly přes severovýchod země. Desetitisíce muslimů, vyděšených brutálními útoky, uprchly. | Foto: Lékaři bez hranic

Bangui - Přinejmenším 22 lidí zemřelo při pondělním útoku muslimských milic Séléka na katedrálu ve Středoafrické republice.

Mezi oběťmi útoku jsou prý i ženy a děti. S odvoláním na místní policii o tom informují zahraniční média.

V katedrále svatého Josefa v Bambari se před nábožensky motivovaným násilím schovávaly desítky křesťanů.

Počet mrtvých by se ale podle agentury DPA ještě mohl zvýšit. Části katedrály se totiž zřítily, takže některé z obětí mohou být ještě pod sutinami. Útočníci údajně použili ruční granáty, identifikace těl je tak složitá.

Do Bambari uprchly v posledních týdnech z okolních vesnic před útoky muslimských extremistů tisíce křesťanů.

Město leží asi 380 kilometrů severovýchodně od hlavního města Bangui.

Středoafrickou republiku sužují boje od loňského březnového převratu, za nímž stálo muslimské hnutí Séléka vedené Michelem Djotodiou. V této převážně křesťanské zemi se pak Djotodia prohlásil prvním muslimským prezidentem.

V polovině ledna ale pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou.

Násilí se stále nedaří zastavit. OSN odhaduje, že kvůli bojům muselo své domovy opustit přes 650 000 lidí, asi 300 000 jich uprchlo do sousedních zemí.

Humanitární pomoc prý v současnosti potřebují už téměř všichni z 4,6 milionu obyvatel této země.

 

Právě se děje

Další zprávy