Foto ze středu Afriky: Převrat proti sobě poštval i sousedy

Foto: (c) Juan Carlo Tomasi/MSF
Michal Žák (c) Juan Carlo Tomasi/MSF, Michal Žák
31. 10. 2014 11:50
Podívejte se, jak organizace Lékaři bez hranic zachytila život v jedné z nejchudších zemí planety.

Bangui - Středoafrická republika (SAR), jedna z nejchudších zemí planety, se už více než půl druhého roku zmítá v jedné z největších krizí.

Od převratu v březnu 2013 zde dochází k masakrům, jichž se dopouští nejen islamistické hnutí Séleka, ale i křesťanské milice anti-Balaka.

Násilí si doposud vyžádalo tisíce životů a z domovů vyhnalo přes milion lidí. Není proto divu, že se OSN obává nejen genocidy, ale i humanitární katastrofy.

Čísla ostatně hovoří za vše. Pátých narozenin se podle mezinárodní organizace Lékaři bez hranic nedožije 130 z 1000 dětí; na jednoho lékaře připadá 55 000 obyvatel.

Podívejte se, jak život ve Středoafrické republice zachytil fotograf Lékařů bez hranic. Více v interaktivním webovém projektu Středoafrická republika: Ztracená země.

Dárcovské info Lékařů bez hranic:
číslo účtu: 111 333 / 2700
web: http://www.lekari-bez-hranic.cz/online-dary

 

Právě se děje

před 14 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy