Konec krveprolití? Středoafričtí ozbrojenci dohodli příměří

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
24. 7. 2014 11:32
Více než rok trvající konflikt mezi ozbrojenými milicemi křesťanů anti-balaka a rebely z muslimského hnutí Séléka připravil o život tisíce lidí.
Foto: Reuters

Brazzaville - Znesváření ozbrojenci ze Středoafrické republiky ve středu podepsali dohodu o příměří, která by mohla pomoci ukončit sektářské násilí v zemi.

Více než rok trvající konflikt mezi ozbrojenými milicemi křesťanů anti-balaka a rebely z muslimského hnutí Séléka připravil o život tisíce lidí.

Foto: Aktuálně.cz

"Dnes jsme přede všemi podepsali tuto dohodu. Náš závazek je pevný a nezvratný," uvedl vůdce muslimské delegace Mohamed Moussa Dhaffane.

Jeho křesťanský protějšek - Patrick Edouard Ngaissona - doplnil, že každý, kdo klid zbraní poruší, bude zatčen.

Mírové vyjednávání hostilo sousední Kongo

Dohoda byla podepsána v sousedním Kongu, jehož prezident Denis Sassou Nguesso se postavil do role mediátora mírových rozhovorů, jež začaly v pondělí.

"I ta nejdelší cesta začíná prvním krokem…Brazzaville (hlavní město Republiky Kongo - pozn. red.) je ten první krok," uvedl konžský prezident. "Potom, co se tady odehrálo, jsem si jistý."

Muslimská strana kvůli podpisu dokonce upustila od požadavku na rozdělení země na muslimský sever a křesťanský jih, uvedl server BBC.

Podle údajů CIA představují polovinu země křesťané, muslimů je okolo 15 procent.

Jednání se přesunou zpátky do Středoafrické republiky

Vyjednávání v Brazzaville se podle informací agentury Reuters zúčastnily desítky členů ozbrojených skupin, zástupci občanské společnosti i přechodné vlády.

Následná vyjednávání by se měla přesunout zpátky do Středoafrické republiky, týkat se budou mimo jiné odzbrojování milic nebo obecně dalšího politického vývoje státu.

Pomoci nedokázaly ani mírové jednotky

Hnutí Séléka loni v březnu svrhlo tehdejšího prezidenta Françoise Bozizého. Toho nahradil jako vůbec první muslimský prezident vůdce Séléka Michel Djotodia.

Michel Djotodia
Michel Djotodia | Foto: Reuters

V polovině ledna ale Djotodia pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti mezi muslimy a křesťany. Brutalita muslimů z hnutí Séléka vedla k vytvoření ozbrojených křesťanských oddílů anti-balaka, připomněla ČTK.

Podle lidskoprávních organizací náboženský konflikt provázely etnické čistky, válečných zločinů se údajně dopouštěly obě strany.

Svoje domovy musela opustit asi čtvrtina obyvatel, či  - jak píše BBC – okolo jednoho milionu lidí. Z metropole a západní země ve velkém odešla řada vyznavačů islámu. Pomoci nedokázala ani přítomnost mezinárodních mírových sil.

 

Právě se děje

Další zprávy