Utekla před válkou z Ukrajiny do Prahy. Bože, proč? ptá se

Martin Novák Martin Novák
30. 7. 2014 6:34
"Nejraději bych zatočila se všemi, co to způsobili." Paní Alexandra přijela do Prahy za dcerou v půlce července. Požádá o povolení k pobytu.
Odklízení trosek ve Slavjansku.
Odklízení trosek ve Slavjansku. | Foto: Reuters

Praha - Se slunečními brýlemi na očích a sepjatýma rukama sedí jednaosmdesátiletá Alexandra v přízemním pražském bytě, který se stal minimálně na tři měsíce jejím útočištěm.

Přes půl století žila lékařka, nyní již penzistka, ve východoukrajinské vesnici Želinaja nedaleko Doněcku.

Jako dítě tam přežila druhou světovou válku. Ta současná mezi ukrajinskou armádou a separatisty ze samozvané "Doněcké lidové republiky" ji vyhnala pryč.

Sluneční brýle má i v bytě, protože - jak říká - má kvůli nemoci zvýšenou citlivost na světlo a zejména na slunci skoro nevidí.

Přijela za dcerou, která je občankou Ruska, ale její manžel je Čech.

Uprchlice z Luhansku ukazují na demonstraci v Kyjevě, co se stalo s jejich domy.
Uprchlice z Luhansku ukazují na demonstraci v Kyjevě, co se stalo s jejich domy. | Foto: Reuters

"Musela jsem si nejprve vyřítit pas v Doněcku a pak požádat o tříměsíční vízum. V Doněcku není kde ho dostat. Řekli mi, že mám jet do Lvova. Tam mi na konzulátu zase řekli, že mi ho vydá jen velvyslanectví v Kyjevě. Tak jsem musela zase do Kyjeva," vypráví.

Názor má jednoznačný. Evropská a ukrajinská média podle ní zkreslují dění na východě země. Obviňují Rusko, zatímco vláda v Kyjevě poslala armádu proti vlastním lidem, které označuje za teroristy.

"Je tam strašná situace. Padají rakety, granáty, střílí se z tanků. Kolik lidí už zahynulo, a kvůli čemu, Bože, kvůli čemu?"

V její vesnici se prý nebojovalo, ale ve vedlejší jezdily a střílely tanky.

"Donedávna jsme žili normálně. Dostávala jsem penzi, v obchodech bylo zboží. Jak to všechno skončí, nevím. Válku jsme zažila jako malá a nečekala jsem, že tím budu muset ještě znovu projít," říká.

Nad otázkou, zda lidé podporují "Doněckou lidovou republiku" a nezávislost na Ukrajině, chvíli přemýšlí a pak odpoví: "Lidé hlavně nechtějí válku."

Nepřeje si zveřejnit své příjmení a odmítá se nechat fotografovat. Má strach, že by to mohl někdo použít proti ní. Nechce sledovat televizi ani internet, nechce raději nic vědět a vidět.

Zbytky aut a tanků na silnici nedaleko východoukrajinského Slavjansku.
Zbytky aut a tanků na silnici nedaleko východoukrajinského Slavjansku. | Foto: Reuters

Dcera Galina je s ní v bytě, denně sleduje situaci na internetu. Je přesvědčenou stoupenkyní "Doněcké lidové republiky", Ukrajina podle ní nemůže v současné podobě existovat.

"Jsme rozděleni už dávno. Dva různé národy, dvě různé mentality. Lidé na západní Ukrajině vítali Němce během války a nenáviděli komunismus, na východě lidé s Němci bojovali. Já mám příbuzné i na západě Ukrajiny, a dokonce i uvnitř naší rodiny jsou hádky. Nadávky do banderovců a moskalů (pejorativní ukrajinský výraz pro Rusy - pozn. red.). Měli bychom se v klidu rozdělit jako Češi a Slováci, ale v Kyjevě to nechtějí dopustit, a tak začali válku," říká, zatímco sleduje videozáběry z míst, kde se bojuje - Doněcku, Luhansku, Ambrosivky.

Tank ukrajinské armády na silnici u města Konstantinovka.
Tank ukrajinské armády na silnici u města Konstantinovka. | Foto: Reuters

"Jsou to všechno místa, která dobře znám, kde jsem vyrůstala. Nemohu tomu uvěřit, že se tohle stalo. Mám známé i v Kyjevě, přerušila jsem ale s nimi veškeré kontakty. Schvalují bombardování, je to prý dobře. Přitom umírají a přicházejí o své domy normální lidé, ne ozbrojenci," tvrdí Galina, která - než se vdala do Česka - žila dlouho v Irkutsku na Sibiři.

Když jela pro matku na Ukrajinu, měla podle svých slov problémy kvůli ruskému pasu. "Muže s ruskými pasy Ukrajinci nepouštěli vůbec. Mě se vyptávali, co budu na Ukrajině dělat, kam pojedu, a musela jsme podepsat mnoho papírů v ukrajinštině, které moc nerozumím. Strávila jsem na hranici několik hodin."

Karikatura Putina na budově Centra současného umění Dox v Praze.
Karikatura Putina na budově Centra současného umění Dox v Praze. | Foto: Martin Novák

Jak to vše skončí, nechtějí Alexandra ani Galina domýšlet. "Co vím jistě, že Putin zachránil svět před třetí světovou válkou, když se rozhodl, že na Ukrajinu nepošle armádu. To by byla katastrofa," myslí si Galina.

"Nevím. Nejraději bych zatočila se všemi, co to způsobili," doplňuje ji Alexandra. Na Ukrajinu se teď vracet nechce. Zažádá si o povolení k pobytu v Česku z humanitárních důvodů.

Z oken svého bytu mají ženy výhled na budovu Centra současného umění DOX. Na stěně tam visí obří karikatura Vladimira Putina, upraveného do podoby Stalina a Hitlera...

 

Právě se děje

před 49 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy