Reportáž: Sem dopadly granáty z Ukrajiny, lidé si zvykají

Jiří Just Jiří Just
23. 7. 2014 11:08
Aktuálně.cz se v Rusku dostalo do míst, kde zabíjela střela vypálená z ukrajinského území. O pár desítek kilometrů dál spadlo letadlo s 298 lidmi na palubě.
Stopy po střepinách v Doněcku.
Stopy po střepinách v Doněcku. | Foto: Jiří Just

Doněck v Rusku (od našeho zpravodaje) - "To je pro vaši bezpečnost. To víte, jedeme do pohraniční oblasti," říká podplukovník a kývá směrem k družstvu zasmušilých ruských vojáků s černými kalašnikovy, kteří spořádaně nasedají do minibusu.

Ruské ministerstvo obrany pozvalo zahraniční vojenské atašé na rusko-ukrajinskou hranici, aby se na vlastní oči přesvědčili o následcích exploze dělostřeleckých granátů, po níž se zdálo, že vztahy mezi Moskvou a Kyjevem mohou sotva být ještě napjatější.

Jen o několik desítek kilometrů dál - u ukrajinského Torezu - se pak ale zřítilo letadlo s 298 lidmi na palubě.

Na periferii Doněcku, bezmála padesátitisícového ruského města sousedícího s ukrajinskou Luhanskou oblastí, před týdnem vybuchly granáty vystřelené z ukrajinské strany hranice. O život přišel jeden místní obyvatel, další dvě ženy byly zraněny.

Reakce Ruska na sebe nenechala dlouho čekat. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že "incident může mít nezvratné následky, za něž bude zodpovědná Ukrajina". Podle ruského deníku Kommersant dokonce Kreml zvažoval "cílené odvetné údery" na ukrajinské území.

Městečko na kraji Ruska

Ruský Doněck leží tři hodiny jízdy od metropole Rostovské oblasti – Rostova na Donu. Po cestě nás míjí několik nákladních kamazů s černými poznávacími značkami ruské armády.

 Doněcký prokurátor Dmitrij Aristarchov
Doněcký prokurátor Dmitrij Aristarchov | Foto: Jiří Just

Výmluvně to ilustruje napětí panující na rusko-ukrajinské hranici, kam Moskva znovu stahuje své síly.

Na okraji města, hned vedle nevelkého letiště, které zároveň funguje jako motel a restaurace, stojí stanové městečko.

Tucet šedivých stanů čeká na uprchlíky z Ukrajiny. Zatím ale zejí prázdnotou. Příslušníci ruského ministerstva pro mimořádné situace plní pytle pískem a opodál stojí vůz s nápisem "Pyrotechnici".

Sluncem rozpálený Doněck, který se svou chátrající socialistickou architekturou a malými domky nijak neliší od jiných ruských provinciálních městeček, leží těsně přimknutý k hraniční čáře. Granáty letěly najisto.

Smrtící bitva

Pár metrů před vchodem do polodřevěné chatrče zeje v zemi pár desítek centimetrů hluboký kráter. Bíla zeď domu je rozdrápána střepinami. Několik kroků od jámy, kterou po sobě zanechala exploze, leží rozházená obuv a krabička od videohry Smrtící bitva II.

Videohra Smrtící bitva II.
Videohra Smrtící bitva II. | Foto: Jiří Just

Podle doněckého prokurátora Dmitrije Aristarchova do dvora z ukrajinské strany vletěl 122milimetrový projektil z houfnice. Střepiny granátu zasypaly dům a připravily o život majitele.

Druhý kráter se nachází v zahradě asi padesát metrů vzdáleného domu. Zde jsou stopy výbuchu zřetelnější – železem prošpikovaný dřevěný plot, díry ve fasádě, propadlý kus střechy a rozbitý vnitřek domu.

"Když to bouchlo, chtěl jsem rozsvítit a podívat se na škody. Ale střepina přetrhla i dráty," ukazuje přeťatou bužírku příbuzný zraněných žen.

Kam bych jel?

"Já žiju nedaleko. Střepiny doletěly až do mého domu. Lehce škrábly plynové potrubí. Kdyby letěly rychleji, tak mi vybuchne barák," říká bělovlasý šedesátník postávající nedaleko kráteru.

Dům, za který dopadl dělostřelecký granát.
Dům, za který dopadl dělostřelecký granát. | Foto: Jiří Just

Střelba se podle něj začala z ukrajinské strany ozývat už letos v dubnu. "Je to hrozný. Teď každý den a každou noc zní salvy. Od těch nervů mě přestávají poslouchat nohy," dodává.

Odjet z Doněcku ale neplánuje. "Kam bych jel? Můj syn žije taky tady. Ne, já zůstanu tady," tvrdí bývalý voják.

Falešný klid na hranici

Na hraničním přechodu, který leží přímo pod Doněckem, panuje neobvyklý klid. Nestojí tu žádné kolony aut, neprocházejí tu žádní lidé. Jen před závorou diskrétně stojí obrněný vůz.

Jeho kanón míří na ukrajinské území.

Ruský voják hlídá hranici.
Ruský voják hlídá hranici. | Foto: Jiří Just

Ruská část přechodu pracuje v normálním režimu. Na ukrajinské straně je situace nepřehledná. Tamní pohraničníci odešli už koncem června a od té doby hranici kontrolují proruští separatisté.

Poprvé se hraniční přechod dostal pod dělostřeleckou palbu začátkem tohoto měsíce. Jeden z projektilů se zaryl do asfaltu a explodoval za kontrolním stanovištěm. Střepiny poškodily nedalekou trafostanici a plot. Další dopadly před přechodem.

Jak uvedl šéf doněcké prokuratury Aristarchov, vyšetřit incident se zatím nepodařilo. "V současné chvíli nemůžeme jet do hraničního pásma, protože to není bezpečné. Jakmile se na tomto území objeví osoby ve vojenské uniformě, je po nich z ukrajinského území zahájena palba," vysvětloval ruský prokurátor přímo na místě novinářům a zahraničním vojenským přidělencům.

Kráter po granátu
Kráter po granátu | Foto: Jiří Just

Nikdo válku nepotřebuje

"S Ukrajinci nemám žádný problém. Sám jsem Ukrajinec. Tam žijí tři mí bratři. Jak se mohu špatně chovat ke svým příbuzným? I polovina našeho města je z Ukrajiny," říká Alexandr Nikolajevič z ruského Doněcka.

Situace se, podle jeho slov, vyostřila koncem minulého měsíce. Nejdříve z Ukrajiny začaly létat střely se stopovkou, poté začaly v okolí Doněcka dopadat granáty z minometů. "Už jsme si zvykli. Nikdo neví, kdy to sem přiletí. Nebudu se přeci celý den skrývat," vysvětluje důchodce.

Jaký smysl má konflikt v sousední Ukrajině, neví. "Proč tam lidi bojují? Jaký to má smysl? Všechny problémy jsou jen výmysl. Myslím si, že se lidé vždycky mohou mezi sebou domluvit. Nikdo tu válku nepotřebuje," rozhodně říká pan Alexandr.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy