Johannesburg - Radovan Krejčíř a dva další muži si v pátek u jihoafrického soudu vyslechli obžalobu z vraždy podnikatele libanonského původu Sama Issy.
Ten byl zastřelen v říjnu 2013 v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview. Proces byl vzápětí odročen na 8. dubna.
Krejčíř si tak v JAR vyslechl už druhou obžalobu z vraždy, v dalších dvou případech čelí obžalobě z pokusu o vraždu.
Uprchlý český podnikatel byl nejnověji obžalován z vraždy, z podílu na vraždě a z nezákonného držení zbraní a munice.
Policie má podle svého mluvčího Solomona Makgaleho důkazy, že zbraň AK-47 (známá jako kalašnikov), která byla při Issově vraždě použita, patřila právě Krejčířovi. Dva další obžalovaní jsou údajně nájemní vrazi. Oba podle Makgaleho pobývají v současnosti ve vězení, kde si odpykávají tresty za jiné zločiny.
Devětačtyřicetiletý Issa, přezdívaný Black Sam (Černý Sam) nebo Cripple Sam (Mrzák Sam), byl prý původně Krejčířovým pobočníkem. Podle jihoafrických médií obchodoval s drogami. Zastřelen byl více než třiceti ranami z vedlejšího vozu v okamžiku, kdy se svým autem zastavil na semaforu ve čtvrti Bedfordview, kde Krejčíř žil.
Obžalovaný Čech už v minulosti několikrát odmítl, že by se s Issou blíže znal, a popírá i jakýkoli podíl na jeho vraždě.
Motivem Issovy vraždy byl podle jihoafrických médií fakt, že mu Krejčíř údajně dlužil deset milionů randů (asi 21,3 milionu korun) za dodávku drog. Jeden ze svědků prý uvedl, že dva vrazi, které si Krejčíř najal, dostali za Issovu vraždu dohromady 500 000 randů (zhruba milion korun).
Krejčíř už má na krku tři žaloby
V JAR soudy už projednávají tři kauzy, ve kterých figuruje Radovan Krejčíř. Kromě údajné vraždy Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro něj prý pracoval jako vymahač dluhů, čelí Čech obžalobě z pokusu o vraždu soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby. Oba tyto případy soud loni v dubnu sloučil do jednoho procesu, který následně v červenci odročil na 13. dubna 2015.
Ve třetí kauze, jejíž projednávání soud loni odročil na letošní červen, je Krejčíř a pět dalších lidí obžalováno z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho za účelem dostat od něj informaci o jeho bratrovi, který prý pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů Kč) a který i s drogou zmizel.
Krejčíř žije v JAR od roku 2007 a od listopadu 2013 je ve vazbě. Čtyři jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci neuspěly.
V ČR byl v roce 2012 odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. V prosinci 2013 mu odvolací soud v Praze trest o půl roku snížil. V kauze týkající se údajné snahy o vytunelování státního podniku Čepro čelí v současnosti obvinění z několika různých trestných činů. Hrozí mu tentokrát až výjimečný trest odnětí svobody. Rozhodnutí o případném Krejčířově vydání do ČR brání v JAR nedořešené azylové řízení.