Bagdád - Sunnitští radikálové v Iráku obsadili v noci na sobotu hraniční přechod na irácko-syrské hranici a další město v provincii Anbár. Vojáci z pohraničního postu u Kajmu podle agentury Reuters opustili stanoviště. Armáda ale tvrdí, že má Kajm, který leží na strategické zásobovací trase, stále pod kontrolou.
Pokud se potvrdí informace o dobytí města, jde o první oficiální přechod, který mají v rukou islamisté z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL). Získali by tím možnost převážet těžkou bojovou techniku mezi Irákem a Sýrií. Už deset dní postupují severem Iráku a míří k Bagdádu. Jejich cílem je ustavit islámský stát na severu Iráku a Sýrie.
Vojáci údajně opustili pozice
Agentura Reuters napsala, že ozbrojenci z ISIL v pátek přijeli do iráckého Kajmu a vytlačili z něj tamní posádku. Když se pohraničníci z nedalekého postu dověděli, že vojáci už město nechrání, opustili i oni své pozice. Agentura AP informovala, že v pátečních bojích o Kajm zahynulo 30 vojáků.
Starosta města Ráva, které leží v Anbáru na řece Eufrat, oznámil, že ISIL město dobyla. Radikálové podle něj obsadili všechny vládní úřady.
Na severu padlo jako první do rukou ISIL minulý týden město Mosul v provincii Ninive. Kajm leží v jižněji položené provincii Anbár, kterou ISIL obsazuje postupně od začátku roku.
V Bagdádu dnes defilovali šíitští dobrovolníci připravení bojovat proti ISIL. Ukázali bojovou techniku včetně aut s raketami. Hlásí se k duchovnímu Muktadu Sadrovi, jehož milice bojovaly v době zahraniční invaze proti Američanům.
Agentura AFP informovala také o bojích v provincii Kirkúk. Proti sobě tam stanuly dvě skupiny radikálů. Podle svědků se bojovníci organizace Nakšabandí postavili proti ISIL kvůli sporu o cisterny s ropou. Další svědci tvrdí, že se lidé z Nakšabandí odmítají podřídit ISIL.
Irák volá po odstoupení premiéra
V boji přišlo o život 17 lidí a AFP připomíná, že šlo zřejmě o první větší spor v koalici islamistů postupujících zatím společně Irákem. ISIL nemá v rukou celou ropnou provincii Kirkúk - větší část drží kurské milice pešmergů.
V Iráku sílí tlak na odstoupení premiéra Núrího Málikího, který údajně zavinil nynější situaci chybnou politikou vůči menšinovým sunnitům. Mezi politiky citovanými agenturou AP se už hovoří o jeho možných nástupcích. Jedním z nich je bývalý viceprezident a ekonom vystudovaný ve Francii Ádil Abdal Mahdí, dalším sekulární šíita Ajád Aláví, který byl předsedou vlády po svržení bývalého prezidenta Saddáma Husajna.
Nespokojenost s Málikího kroky dává najevo i Washington. Odmítl Iráku poskytnout větší vojenskou pomoc, slíbil jen 300 vojenských poradců. Nad Irákem podle AP létají americká bezpilotní i pilotovaná letadla.