Islamisté se v Iráku dopouštějí válečných zločinů, tvrdí OSN

16. 6. 2014 20:31
Islamisté v posledních dnech postupně dobývají irácká města a jsou blízko Bagdádu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bagdád - Islamisté v Iráku se podle vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové dopouštějí válečných zločinů. Radikálové napojení na organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) v uplynulých pěti dnech popravili stovky zajatců, kteří se neúčastnili bojů, řekla dnes Pillayová.

Potvrzené zprávy hovoří o tom, že vojáci, armádní rekruti, policisté a další lidé, kteří se radikálům vzdali, byli popraveni, uvedla podle agentury Reuters Pillayová ve svém prohlášení.

Viníci musí být potrestáni

"Ačkoli počty zatím nemohou být potvrzeny, tato zjevně systematická série chladnokrevných poprav, většinou prováděných v různých místech tikrítské oblasti, lze téměř jistě klasifikovat jako válečné zločiny," řekla Pillayová.

Mezi popravenými muži byli podle ní i civilisté včetně náboženských vůdců a lidí pracujících pro vládu. Přesný počet takto zabitých osob zatím nelze určit.

Generální tajemník Pan Ki-mun dnes informace o vraždění označil za "hluboce znepokojující" a zdůraznil, že odpovědné osoby musí být předány spravedlnosti.

Šéf OSN i Pillayová varovali před sektářskou rétorikou v Iráku. Provokativní jazyk ISIL, jenž hovořil o "likvidaci stád ovcí", má podle Pillayové "zasévat další chaos a krveprolití". "Tato nová vlna bojů a extrémního násilí je velmi nebezpečná, ne jen pro Irák, ale pro celý region," varovala Pillayová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy