Radikálové z ISIL svádějí s armádou bitvu o rafinérii

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 18. 6. 2014 16:03
Dlouhodobá odstávka rafinérie v Bajdží se projeví v přerušování dodávek elektrického proudu či potížemi v zásobování pohonnými hmotami.
Rafinérie v iráckém Bajdží patří k největším v zemi.
Rafinérie v iráckém Bajdží patří k největším v zemi. | Foto: Reuters

Bagdád - Islamističtí radikálové zaútočili na rafinérii v severoiráckém městě Bajdží

Zařízení zasáhla minometná palba a svědci popsali, že byla slyšet střelba. Na záběrech bylo vidět, že část objektu byla v plamenech, a podle agentury Reuters radikálové větší část rafinérie ovládli.

Irácká armáda ovšem něco takového odmítá. "Máme situaci v Tall Afaru, Sámaře a Bajdží pod kontrolou," oznámil mluvčí. Dodal, že většina oblastí v okolí Tall Afaru je osvobozená a že radikálové v Bajdží byli poraženi.

Výroba přerušena

Provoz podniku v Bajdží, kde se zpracovává ropa těžená na severu Iráku, je už od úterka zastaven a zahraniční zaměstnanci byli evakuováni.

Bajdží leží asi 200 kilometrů severně od Bagdádu na silnici mezi metropolí a Mosulem.

Ten minulé úterý dobyli radikálové z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) a postupují dále na jih k hlavnímu městu. O dobytí Bajdží se pokusili už před týdnem.

ISIL zahájil útok v úterý večer a podle Reuters už kontroluje výrobní jednotky i administrativní budovu, tedy tři čtvrtiny rozsáhlého komplexu. Boje stále pokračují u centra kontroly.

Hrozba dalšího chaosu

Úřady už v úterý avizovaly, že výpadek rafinérie v Bajdží, která na domácí trh dodávala něco přes čtvrtinu petroleje, benzinu a topného oleje, bude třeba nahradit dovozem. Dvě další a větší rafinérie navíc leží jižně od ní.

Dlouhodobá odstávka se projeví v přerušování dodávek elektrického proudu, potížemi v zásobování pohonnými hmotami, což přispěje k chaosu v Iráku, píše AP.

Obnovená národní jednota

Premiér Núrí Málikí promluvil prostřednictvím televize. Národu vzkázal, že vláda se po porážce minulý týden ujala iniciativy a že události pomohly Iráčanům obnovit národní jednotu.

"Byli jsme schopni zastavit útok a ničení. Zahájili jsme protiofenzivu," sdělil Málikí. Obrátil se také na vůdce iráckých kmenů a vyzval je, aby "se odvrátili od vrahů a zločinců, kteří šíří program diktovaný ze zahraničí".

Podle agentury AFP se však islamistům podařilo na severu země dobýt několik vesnic v severní provincii Saláhaddín. O život přitom přišlo asi 20 civilistů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy