Radikálové z ISIL svádějí s armádou bitvu o rafinérii

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 18. 6. 2014 16:03
Dlouhodobá odstávka rafinérie v Bajdží se projeví v přerušování dodávek elektrického proudu či potížemi v zásobování pohonnými hmotami.
Rafinérie v iráckém Bajdží patří k největším v zemi.
Rafinérie v iráckém Bajdží patří k největším v zemi. | Foto: Reuters

Bagdád - Islamističtí radikálové zaútočili na rafinérii v severoiráckém městě Bajdží

Zařízení zasáhla minometná palba a svědci popsali, že byla slyšet střelba. Na záběrech bylo vidět, že část objektu byla v plamenech, a podle agentury Reuters radikálové větší část rafinérie ovládli.

Irácká armáda ovšem něco takového odmítá. "Máme situaci v Tall Afaru, Sámaře a Bajdží pod kontrolou," oznámil mluvčí. Dodal, že většina oblastí v okolí Tall Afaru je osvobozená a že radikálové v Bajdží byli poraženi.

Výroba přerušena

Provoz podniku v Bajdží, kde se zpracovává ropa těžená na severu Iráku, je už od úterka zastaven a zahraniční zaměstnanci byli evakuováni.

Bajdží leží asi 200 kilometrů severně od Bagdádu na silnici mezi metropolí a Mosulem.

Ten minulé úterý dobyli radikálové z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) a postupují dále na jih k hlavnímu městu. O dobytí Bajdží se pokusili už před týdnem.

ISIL zahájil útok v úterý večer a podle Reuters už kontroluje výrobní jednotky i administrativní budovu, tedy tři čtvrtiny rozsáhlého komplexu. Boje stále pokračují u centra kontroly.

Hrozba dalšího chaosu

Úřady už v úterý avizovaly, že výpadek rafinérie v Bajdží, která na domácí trh dodávala něco přes čtvrtinu petroleje, benzinu a topného oleje, bude třeba nahradit dovozem. Dvě další a větší rafinérie navíc leží jižně od ní.

Dlouhodobá odstávka se projeví v přerušování dodávek elektrického proudu, potížemi v zásobování pohonnými hmotami, což přispěje k chaosu v Iráku, píše AP.

Obnovená národní jednota

Premiér Núrí Málikí promluvil prostřednictvím televize. Národu vzkázal, že vláda se po porážce minulý týden ujala iniciativy a že události pomohly Iráčanům obnovit národní jednotu.

"Byli jsme schopni zastavit útok a ničení. Zahájili jsme protiofenzivu," sdělil Málikí. Obrátil se také na vůdce iráckých kmenů a vyzval je, aby "se odvrátili od vrahů a zločinců, kteří šíří program diktovaný ze zahraničí".

Podle agentury AFP se však islamistům podařilo na severu země dobýt několik vesnic v severní provincii Saláhaddín. O život přitom přišlo asi 20 civilistů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy